Piątek, 26 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Błękitni Ratownicy

Data publikacji: 20 czerwca 2016 r. 11:30
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:06
Błękitni Ratownicy
 

Uczniowie z X Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie uczyli uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 16 udzielania pierwszej pomocy. Przez cały miniony tydzień licealiści prowadzili warsztaty dla wszystkich klas: od pierwszych po szóste.

Licealiści z Dziesiątki są zwycięzcami tegorocznego konkursu z pomocy przedmedycznej, organizowanego przez szczeciński PCK. Nauczycielka z SP 16 Anna Zbiegień i pielęgniarka Dorota Borenstein zorganizowały w SP 16 akcję "Bezpieczne wakacje", która ma na celu uświadomić uczniom jak ważna jest odpowiednie działanie w obliczu wypadku.

- Największy nacisk kładziemy na naukę podstawowych zasad bezpieczeństwa. Każdy uczeń otrzymał kolorowankę do pokolorowania z rysunkami nawiązującymi do bezpiecznego zachowania nad wodą - wyjaśnia Anna Zbiegień z SP 16.

Do akcji w SP 16 włączył się zwycięski zespół z X LO "Błękitnej": Natalia Chrzanowska, Bartosz Dzidziszewski, Jagoda Kowalczyk, Maja Trawińska i Tamara Zbiegień. Licealiści w koszulkach z napisem "Błękitny Ratownik" i rysunkiem wracającej akcji serca w EKG szkolili dzieci systemowo. Dzielili oni każdą klasę na cztery grupy. Pierwsza była edukowana z zakresu wzywania pierwszej pomocy, znajomości telefonów alarmowych, druga - z udzielania bezpośredniej pomocy z użyciem fantomu, trzecia - uczyła się układania poszkodowanego w bezpiecznej pozycji, a  czwarta - poznawała zasady bezpiecznego zachowania nad wodą. Następnie grupy zmieniały stanowiska, aby zaliczyć wszystkie. Uczniowie z Szesnastki byli byli bardzo zaangażowani, chętnie wykonywali zadania. Układali kolegę lub koleżankę w pozycji bezpiecznej pozycji, wyjaśniali gdzie i jak należy zgłosić wypadek, itp.

- Dzięki takim warsztatom dzieci sporo potrafią i znają zasady pomocy przedmedycznej. Podobne akcje organizowaliśmy już w naszej szkole zapraszając wykwalifikowanych ratowników i strażników miejskich. Nasi uczniowie wiedzą, jak się zachować w trudnej sytuacji, w której niejednokrotnie dorośli tracą głowę - podkreśla Anna Zbiegień. - To jest bardzo ważne, aby pomóc jak najszybciej, bo pierwsze minuty w udzielaniu pomocy są najważniejsze. Ta wiedza przyda im się zawsze, także na wakacjach.©℗

Elżbieta KUBERA

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA