poniedziałek, 23 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > 25 lat historii Fundacji EFRWP

25 lat historii Fundacji EFRWP

25 lat historii Fundacji EFRWP
Data publikacji: 2015-09-17 18:31
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:17
Wywietleń: 1012 21321

W Międzyzdrojach trwają obchody jubileuszu 25-lecia istnienia Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Na otwarciu konferencji obecnych było m.in. trzech byłych komisarzy Unii Europejskiej ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Komisji Europejskiej, którzy pełnili tę funkcję kolejno od 1990 roku: Franz Fischler, Ray MacSharry (współtwórca fundacji EFRWP) i Dacian Ciolos. W piątek do Międzyzdrojów ma dojechać również obecny komisarz Phil Hogan.

Fundacja EFRWP została powołana w 1990 roku w wyniku umowy pomiędzy rządem polskim, a Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Bezpośredni nadzór nad jej działaniami, przez pierwsze lata jej istnienia, pełniła Komisja Europejska.

- Przez te lata swoimi działaniami pomagamy zmienić wizerunek polskiej wsi. Dzięki programom naszej fundacji powstało wiele nowych szkół i wiejskich dróg, a lokalni pracodawcy zaczęli tworzyć w swoich firmach nowe miejsca pracy. Z biegiem czasu zaczęliśmy również prowadzić działania społeczne i edukacyjne, które dają mieszkańcom terenów wiejskich nowe formy aktywności – podkreśla Marek Zagórski, prezes Fundacji EFRWP.

Pierwszego dnia organizatorzy konferencji przybliżyli obecnym tło polityczne powstania fundacji. Rozmawiano także o roli Fundacji na tle Europy w kontekście politycznym. Odbyła się również debata „Droga do wolności” z udziałem węgierskich i polskich licealistów.

W piątek uczestnicy zastanowią się nad przyszłością obszarów wiejskich w Europie oraz wezmą udział w inauguracji Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie. W uroczystości udział zapowiedział Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Obecny będzie również Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej Fundacji.

Tekst i fot. (maz)

Na zdjęciu: Sytuację na polskiej wsi na początku lat 90, czyli w okresie kiedy powstawał Fundusz, wspominali: Marek Tałasiewicz - wojewoda zachodniopomorski, Aleksander Hall – członek rady programowej Funduszu, Jacek Ambroziak – członek kapituły Funduszu, Adam Tański – członek kapituły Funduszu, były minister rolnictwa. Panel poprowadził redaktor Krzysztof Ziemiec.

 

 

 

Komentarze

hmm
A to nie jest przypadkiem ta organizacja, która powstała, gdy sprowadzono cytryny dla potrzebujących, ale zamiast tego ktoś z kręgów ministerialnych je sprzedał i tak się zaczęło, chyba,że to inna?
2015-09-18 05:57:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi