piątek, 22 września 2017.
Strona główna > Świat > Watykański luksus

Watykański luksus

Watykański luksus
Data publikacji: 2015-11-08 16:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:35
Wywietleń: 82 36229

Do 500 metrów kwadratowych mają mieszkania dostojników w Watykanie, inne wynajmuje się za 1,72 euro miesięcznie. Takie informacje zawierają książki włoskich dziennikarzy na temat finansów Watykanu i przywilejów hierarchii, które ukazały się pod koniec tego tygodnia.

Książki na podstawie tajnych dokumentów, które wyciekły zza Spiżowej Bramy wydali Gianluigi Nuzzi („Via Crucis”) i Emiliano Fittipaldi („Chciwość”). Obie tworzą obraz stanu finansów w Watykanie, który zapewnia, że wiele z ujawnionych faktów o braku kontroli nad finansami i szastaniu pieniędzmi należy do przeszłości, bo opisano je w raportach przygotowujących reformę papieża Franciszka na początku pontyfikatu.

Autorzy sporo miejsca poświęcili też sprawie doskonałych warunków mieszkaniowych hierarchii, także emerytowanych dostojników, którzy pozostali w watykańskich apartamentach, wielokrotnie większych od małej, skromnej rezydencji samego papieża. 68 hierarchów w ogóle nie płaci za wynajem mieszkania, które przysługują im za darmo. Na 445 mkw mieszka kardynał Velasio de Paolis, a na 409 m kardynał Franz Rode. Kardynał Leonardo Sandri mieszka w watykańskim mieszkaniu liczącym 502 m, a kardynał Marc Oullet na 467 m. Arcybiskup Rino Fisichella otrzymał lokal o powierzchni 415 m, zaś kardynał Gianfranco Ravasi - 366 m.

W książce Nuzziego opisany został przypadek z czasów pontyfikatu Benedykta XVI, gdy biskup Giuseppe Sciacca kazał zburzyć ścianę dzielącą jego apartament od mieszkania starszego księdza, przebywającego w szpitalu po to, by powiększyć swój metraż. Natomiast niektórzy pracownicy Watykanu płacą czynsz 1,72 euro miesięcznie - nawet za wynajem 97-metrowego mieszkania w centrum Rzymu. (pap)

 

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Watykański luksus

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Elektryczny autobus w zajezdni
Wielkie latawce na niebie
Korki na Sczanieckiej
Poprzedni Następny

Nekrologi