piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Watykan walczy z praniem brudnych pieniędzy

Watykan walczy z praniem brudnych pieniędzy

Watykan walczy z praniem brudnych pieniędzy
Data publikacji: 2017-02-20 10:52
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:50
Wywietleń: 1254 216548

Watykański wymiar sprawiedliwości skonfiskował w ciągu trzech lat ponad 12 mln euro w ramach walki z praniem brudnych pieniędzy - poinformował prokurator Gian Piero Milano. Jego zdaniem stosowane normy przynoszą rezultaty.

Podczas inauguracji nowego roku sądowego za Spiżową Bramą watykański prokurator przedstawił raport na temat walki z przestępstwami finansowymi. Jak podał, w latach 2013-2016 wydano decyzje o konfiskacie 11,2 mln euro, ponad 1 mln dolarów, 320 tys. funtów szterlingów. To, jak się przypomina, rezultat m.in. prowadzonej w watykańskim banku IOR walki z praniem brudnych pieniędzy, by dostosować zasady działania tej instytucji do międzynarodowych standardów bankowych. W tym celu, jak wyjaśnił Milano, w watykańskiej prokuraturze utworzono specjalny wydział do walki z przestępstwami finansowymi. W 17 sprawach dotyczących podejrzeń prania brudnych pieniędzy prowadzone jest postępowanie.

Prokurator Milano powiedział, że w 2016 roku na mocy nowych przepisów po raz pierwszy wymierzono karę za nielegalny transfer gotówki przez granicę włosko-watykańską. Według obowiązujących norm pieniądze te - wnoszone lub wynoszone - należy zgłaszać podczas przekraczania bram prowadzących do Watykanu.

W swojej relacji przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości Watykanu zwrócił też uwagę na to, że stosowane tam kary za korupcję i nadużycie urzędu są bardziej surowe niż we Włoszech. Ujawnił także, że w zeszłym roku w Watykanie doszło do przestępstw informatycznych, w sprawie których podjęto odpowiednie działania. Szczegóły nie zostały ujawnione.

(pap)

Fot. P.SIKORA

Komentarze

Pralka Frania,
A chociaz 1-na "Pralke" do tego Celu... juz zakupiono ? Chyba ze z kolei dalej brakuje Proszku alibo i Wody ?? Hmm.., ze tez ciagle musi byc "Cos" !!
2017-02-21 00:07:46
Jedno z przykazan...
A Urzad Podatkowy... tez jest w Watykanie (?) by moc rozpatrywac sprawy o "wtykanie" takich czy innych lapowek ? A pod wszystkie Sutanny, tez beda zagladac... w poszukiwaniu wnoszonej i wynoszonej kasy ??
2017-02-20 22:36:47
...
Buhahahha news roku albo i stulecia, przeciez oni od zawsze przyjmuja kase pod stolem w gotowce,na tace itd. , zadnych paragonow, faktur ,terminali platniczych, NIC ,ile rocznie budzet na tym traci to głowa mała
2017-02-20 13:19:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny