czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Świat > W Pradze powieszono dzwon ku pamięci Vaclava Havla

W Pradze powieszono dzwon ku pamięci Vaclava Havla

W Pradze powieszono dzwon ku pamięci Vaclava Havla
Data publikacji: 2017-03-05 21:56
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:50
Wywietleń: 1166 220984

Dzwon, któremu nadano imię Vaclav dla uczczenia Vaclava Havla - dramaturga, dysydenta, ostatniego prezydenta Czechosłowacji i pierwszego prezydenta Czech, uroczyście zawieszono w niedzielę na wieży kościoła św. Gawła (czyli św. Havla) w Pradze.

- Niech ten dzwon i jego bicie przypominają żyjącym, by stali po stronie praw obywatelskich i praw człowieka, po stronie humanizmu i wolności - powiedziała podczas ceremonii u stóp katedry św. Wita na Zamku Praskim wdowa po Havlu, Dagmar Havlova. - Niech jego bicie opłakuje zmarłych, by żaden z tych, którzy zapłacili cenę za naszą wolność, nie został zapomniany - dodała.

Wcześniej, w niedzielę podczas mszy w katedrze dzwon pobłogosławił arcybiskup Pragi Dominik Duka. Potem z katedry przetransportowano go w końskim zaprzęgu na drugą stronę Wełtawy do kościoła św. Gawła. W przemarszu tym uczestniczyły tysiące prażan.

Ufundowany w XIII wieku kościół św. Gawła ma obecnie postać barokową. Znajduje się na praskim Starym Mieście i w przeszłości był jednym z ośrodków reformacji.

Dzwon Vaclav ufundowano z datków. Odlano go w istniejącej od XVI wieku pracowni ludwisarskiej Grassmayr w Innsbrucku w Austrii.

(pap)

Na zdjęciu: Kościół św. Gawła w Pradze 

Fot. Wikipedia

Komentarze

Komu bije dzwon
A nie było tam kodziarzy?
2017-03-06 07:09:41
Fajnie
A niby tacy lewacy.
2017-03-05 22:17:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny