wtorek, 24 października 2017.
Strona główna > Świat > Theresa May będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii

Theresa May będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii

Theresa May będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii
Data publikacji: 2016-07-11 14:42
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:49
Wywietleń: 972 143762

Minister spraw wewnętrznych Theresa May zastąpi Davida Camerona na stanowisku szefa Partii Konserwatywnej i premiera Wielkiej Brytanii po tym, gdy w poniedziałek z ubiegania się o te funkcje zrezygnowała jej jedyna rywalka, wiceminister energii Andrea Leadsom.

Leadsom, która w ostatniej rundzie głosowania uzyskała poparcie 84 posłów Partii Konserwatywnej, czyli 25 proc. klubu parlamentarnego, podkreśliła w krótkim oświadczeniu, że nie ma wystarczającego poparcia, aby "poprowadzić silny i stabilny rząd".

Jak zaznaczyła, w interesie kraju jest "natychmiastowe powołanie silnego i mającego mocne wsparcie premiera", a "dziewięciomiesięczna kampania i walka o przywództwo nie jest pożądana". Polityk przekazała najlepsze życzenia Theresie May, jedynej pozostałej kandydatce.

May, która w kampanii referendalnej opowiedziała się za dalszym członkostwem kraju w Unii Europejskiej, w poniedziałek rano zapowiedziała, że zamierza uszanować decyzję wyborców i "za jej rządów na stanowisku premiera Wielka Brytania wyjdzie ze Wspólnoty".

Szefowa MSW odmówiła też gwarantowania prawa pobytu obywatelom państw członkowskich UE, którzy obecnie mieszkają w Wielkiej Brytanii.

Pozostali kandydaci, w tym minister sprawiedliwości Michael Gove, odpadli na wcześniejszych etapach wewnętrznego głosowania w klubie parlamentarnym Partii Konserwatywnej, tzw. komitecie 1922. Krótko po rezygnacji Leadsom Gove podkreślił, że nie zamierza starać się o powrót do wyścigu i życzy powodzenia May.

Zgodnie z przewidzianą wcześniej procedurą ostateczny wybór między May a Leadsom miał należeć do ok. 150 tys. członków Partii Konserwatywnej, a nowa premier miała objąć stanowisko 9 września. Jednak po wycofaniu się Leadsom z rywalizacji, May pozostała jedyną kandydatką w wewnętrznych wyborach lidera Partii Konserwatywnej, co znacząco przyspieszy procedurę.

Przewodniczący komitetu 1922 Graham Brady podkreślił, że ugrupowanie nie planuje ponownego otwarcia nominacji, a May otrzyma oficjalne potwierdzenie wyboru na nowe stanowisko "po konsultacji z pozostałymi czołowymi postaciami Partii Konserwatywnej". "Nasze zasady są dość klarowne, będziemy mogli działać dość szybko" - powiedział.

Według brytyjskich mediów, w tym telewizji Sky News i dziennika "The Guardian", oficjalne ogłoszenie wyboru nowego lidera Partii Konserwatywnej i następcy Davida Camerona na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii jest kwestią najbliższych 48 godzin. Oficjalny termin przekazania władzy na Downing Street nie jest jeszcze ustalony.

Później w poniedziałek May wygłosi oświadczenie po powrocie do Londynu z Birmingham - poinformował jeden z jej najważniejszych zwolenników w partii, Chris Grayling.

 Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Fot. PAP/EPA

Komentarze

Jarun
Wypchaj się. Do budy!
2016-07-13 11:21:52
April
Dobrze, że na szczecińskiej scenie mamy taką silną, nie zgorzkniałą osobowość jaką jest Jarun.
2016-07-12 18:56:43
Jarun
Populistka jak większość polityków, mówi "pod publiczność" (coś w rodzaju Donka). Schorowana, bezdzietna, zgorzkniała -kolejna słaba osobowość na brytyjskiej scenie.
2016-07-11 18:48:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi