poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Skąd dżihadyści mają pieniądze?

Skąd dżihadyści mają pieniądze?

Skąd dżihadyści mają pieniądze?
Data publikacji: 2015-10-12 16:38
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:35
Wywietleń: 1083 27918

Na 2,2 miliarda dolarów oceniło fortunę Państwa Islamskiego (IS) Centrum Analiz Terroryzmu w Paryżu. Główne źródła jego dochodów to podatki ściągane od eksporterów ropy naftowej, cementu i zbóż oraz handel narkotykami, organami ludzkimi i kobietami.

Francuskie czasopismo ekonomiczne "Challenges" w ostatnim numerze, podnosi tę kwotę o 200 milionów dolarów. Fortuna IS wzrosła, według czasopisma, dzięki temu, że wzrosła zdolność do ściągania podatków na kontrolowanych przez nie terenach. W efekcie zwiększyły się one z 600 milionów do miliarda dolarów.

"IS jest coraz skuteczniejsze w ściąganiu podatków i wymuszeniach wobec przedsiębiorców. W Mosulu, w irackiej prowincji Niniwa, potrąca ono na własne potrzeby 50 proc. uposażenia urzędników, co daje w sumie 500-600 milionów dolarów - czytamy w "Challenges".

Tymczasem przeprowadzane przez koalicję pod dowództwem USA bombardowania rafinerii i szybów naftowych na terenach zajętych przez IS zmniejszyły w ciągu roku jego zyski ze sprzedaży ropy naftowej z miliarda dolarów przed rokiem do 600 mln dolarów obecnie. Według Centrum Analiz Terroryzmu IS kontroluje obecnie 80 proc. syryjskiego wydobycia ropy naftowej i niespełna 10 proc. wydobycia w Iraku. Ropę tę sprzedaje w Turcji za pośrednictwem przemytników kurdyjskich i jordańskich. Dżihadyści mają ponadto nowe źródła wpływów: kontrolują częściowo handel bawełną w Turcji, która importuje 5 do 10 procent zapotrzebowania na ten surowiec z terenów kontrolowanych przez Państwo Islamskie. Terroryści z IS kontrolują poza tym 130 filii banków oraz mają wpływy z eksploatacji źródeł gazu i cementowni. (pap)

 

 Fot. Paulina Sikora

Komentarze

Wyczytane z Prasy...,
No i dodatkowo z... kradziezy i grabiezy zajetych terenow...! !
2015-10-12 23:11:41

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi