piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Świat > Rosja stanowi egzystencjalne zagrożenie dla Zachodu

Rosja stanowi egzystencjalne zagrożenie dla Zachodu [FILM]

Rosja stanowi egzystencjalne zagrożenie dla Zachodu
Data publikacji: 2017-01-31 07:34
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:50
Wywietleń: 1051 209360

Rosja stanowi egzystencjalne zagrożenie dla USA i Zachodu. Rosjanie organizują ćwiczenia wojskowe na wielką skalę. Zmniejsza to naszą czujność i może pozwolić zastosować element zaskoczenia, jeżeli ćwiczenia zamieniłyby się nagle w inwazję – mówi generał Philip Breedlove, były dowódca wojsk NATO w Europie.

Generał Breedlove przyjechał do Warszawy, by wziąć udział w grze wojennej zorganizowanej przez Fundację Pułaskiego i Potomac Foundation.

– Czy Rosja przygotowuje się do wojny? Po ćwiczeniach wojskowych widać, że są one większe, bardziej ofensywne, niż w ostatnich dziesięciu latach. Myślę, że zamiast oceniać, co robią Rosjanie, powinniśmy raczej obserwować, co robią. A organizują ćwiczenia wojskowe na wielką skalę, organizują ich tak wiele, że zmniejsza to naszą czujność. To może pozwolić zastosować element zaskoczenia, jeżeli ćwiczenia zamieniłyby się nagle w inwazję – ocenił w rozmowie z PAP.

– Dlatego uważam, że powinniśmy być ostrożni, obserwować, co robią Rosjanie i dostrzegać, że rozwijają swój potencjał, by w razie potrzeby móc użyć bardzo dużych sił – podkreślił b. dowódca wojsk NATO w Europie. Generał jest zdania, że "Rosja stanowi egzystencjalne zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych i tym samym dla Zachodu".

 

– Jaka powinna być nasza odpowiedź? Trzeba przypomnieć sobie ustalenia szczytu NATO w Walii i w Warszawie. Przez minione niemal dwie dekady próbowaliśmy uczynić z Rosji partnera. W 2008 roku w Gruzji i w 2014 – na Krymie, a potem na Donbasie, przekonaliśmy się, że Rosja to nie jest nasz strategiczny partner – powiedział. Dlatego, jak dodał, NATO obrało kurs "zakładający najpierw zabezpieczenia naszych sojuszników, a następnie budowę zdolności odstraszania".

– Musimy dalej podążać tą ścieżką. Przed szczytem NATO w Warszawie mówiliśmy, że to nie jest jedynie droga do Warszawy, ale droga przez Warszawę. Musimy podjąć więcej działań w Europie, by znaleźć się w położeniu, w którym nasze zdolności do odstraszania będą bardzo dobre – podkreślił Breedlove. – Co musimy zatem robić? Musimy dalej oceniać, czy nasza zagraniczna obecność jest odpowiednia, czy NATO-wska obecność rotacyjna jest odpowiednia, czy mamy wystarczająco dużo sprzętu i zaopatrzenia na przyszłość, czy wykonujemy właściwe ćwiczenia i organizujemy odpowiednie szkolenia, by zapewnić możliwość szybkiej reakcji i przejść do realizacji artykułu piątego, jeśli będzie tak potrzeba.

Jak dodał, obserwuje działania Sojuszu od chwili inwazji na Krym oraz Donbas.

– Widzę, że jest on skupiony na tych rzeczach, które były w jakiś sposób zaniedbywane przez kilka dekad. Stoczyliśmy trudną batalię w Afganistanie, byliśmy skupieni na innych zdolnościach bojowych. Teraz przeorientowujemy podejście do artykułu piątego, dotyczącego zbiorowej obrony. To, co widzimy w Syrii, projekcję siły Rosji, w Iranie, utwierdza nas w tym i przypomina, że musimy nadal pracować nad naszymi zdolnościami militarnymi – zaznaczył Breedlove.

(pap)

Film: PAP

Komentarze

@ Z Historia na Ty...
Ojj... dobrze ze Nam o tym przy-PO-mniales, to miejmy nadzieje ze przy nastepnym komentarzu, nie PO-wtorzymy "i" bledu ? No coz, ws-PO-lwinne rowniez, Akademie 1-szo Majowe...!!
2017-01-31 23:20:11
Z historią na ty...
Żeby obraz był pełniejszy należałoby dodać że, w historii ostatniego ćwierćwiecza Rosja wycofała się z Europy Środkowej, z Krajów Nadbałtyckich, z Bałkanów...A nasi najwięksi przyjaciele - Jankesi - wycofali się z... skąd, może z Iraku albo z Afganistanu? Zajeli Rosjanie Krym bo gdyby Ukraina weszła do NATO mieliby "pod nosem" jankesbaze. Czy to takie trudne do zrozumienia. P.S. Z historii - pisze się przez dwa ii.
2017-01-31 17:27:31
Z Histori wziete...
Z lat Histori wynika.... ze chocby tylko dla Polski, stanowi zagrozenie juz od XVII wieku - czyli lat 1700... ! I co najgorsze, jeszcze na tym nie koniec !!
2017-01-31 11:44:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi