sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Świat > Obraza pamięci poległych

Obraza pamięci poległych

Obraza pamięci poległych
Data publikacji: 2015-12-15 12:18
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:54
Wywietleń: 113 58716

Ambasada RP w Rzymie wystosowała notę protestacyjną do MSZ Włoch, w której wyraziła oburzenie organizacją świątecznego miasteczka na Monte Cassino, koło polskiego cmentarza. Targ obraża pamięć poległych - podkreślono.

"Świąteczne miasteczko" to inicjatywa stowarzyszenia prywatnych przedsiębiorców, którzy podpisali ze znajdującym się na wzgórzu opactwem benedyktynów, właścicielem tego obszaru, umowę o wynajmie terenu.

W oświadczeniu polska ambasada poinformowała, że w niedzielę na Monte Cassino pojechali kierownik Wydziału Konsularnego i attaché wojskowy, by zapoznać się z sytuacją na miejscu w pierwszych dniach funkcjonowania jarmarku. Wizyta celowo była niezapowiedziana i nieumówiona z władzami lokalnymi, kościelnymi czy też ze stowarzyszeniem, które wynajęło od opactwa tereny sąsiadujące z cmentarzem. Pozwoliło to - jak podkreślono - uzyskać najbardziej obiektywną ocenę stanu faktycznego.

- Kiermasz nie tylko narusza sakralność miejsc bitwy o Monte Cassino, nie respektując ich godności i znaczenia historycznego, ale blokuje do nich dostęp. Placówka ponowiła swój protest do opactwa, które poinformowało, że wystosuje pisemną odpowiedź w tej sprawie - wyjaśniła ambasada, wyrażając oburzenie inicjatywą, która obraża "godność najważniejszego polskiego miejsca pamięci we Włoszech". Placówka poinformowała również włoski MSZ o braku jakichkolwiek konsultacji ze strony organizatorów przez co nie mogła wyrazić negatywnej opinii na ten temat. (pap)

 

Komentarze

"Analfabeta"...
I z wyslanym komentarzem... "Ci-cho-sza"...? Gdzie czerwone maki na Monte Cassino "pily" wowczas Polska krew...! !
2015-12-17 11:42:02
Analfabeta,
I z wyslanym komentarzem... "Ci cho sza"...??
2015-12-17 11:37:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi