wtorek, 24 października 2017.
Strona główna > Świat > Nożownik zranił kandydatkę na burmistrza Kolonii

Nożownik zranił kandydatkę na burmistrza Kolonii

Nożownik zranił kandydatkę na burmistrza Kolonii
Data publikacji: 2015-10-17 23:40
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:35
Wywietleń: 888 29298

Uzbrojony w nóż mężczyzna poważnie zranił w sobotę kandydatkę na burmistrza Kolonii Henriette Reker. Pchniętą w szyję kobietę operowano, jej życie nie jest zagrożone. Zatrzymany sprawca, którym okazał się 44-letni bezrobotny, działał z pobudek ksenofobicznych.

"Jej (Reker) stan jest stabilny, ale kryzys jeszcze nie minął" - powiedział komendant policji w Kolonii, Wolfgang Albers. Do zdarzenia doszło na dzień przed wyborami burmistrza Kolonii, czwartego pod względem liczby mieszkańców, blisko milionowego niemieckiego miasta.

Bezpartyjna Reker popierana była w kampanii przez CDU, Zielonych i FDP. Jest urzędniczką władz miejskich odpowiedzialną za zakwaterowanie uchodźców.

Zamachowiec zaatakował Reker przy stoisku CDU na jednym z placów w Kolonii. Miał przy sobie dwa noże, w tym jeden myśliwski. Zadając na oślep ciosy ranił jeszcze cztery dalsze osoby, w tym jedną poważnie. Obezwładnił go policjant po cywilnemu, który przypadkowo znalazł się na miejscu zdarzenia.

Mężczyzna wykrzykiwał: "Uratuję Mesjasza. Wszystko, co się tutaj dzieje, jest błędem, uratuję was od tych ludzi". Po zatrzymaniu oświadczył, że musiał wykonać zadanie. Jako motyw podał nienawiść do cudzoziemców - poinformowała policja.

Sprawca, z zawodu malarz i lakiernik, był od wielu lat bezrobotny; pobierał zasiłek dla osób bez pracy. Nie był notowanych w policyjnych kronikach.

Wybory burmistrza Kolonii odbędą się zgodnie z planem w niedzielę. Wszystkie partie postanowiły jednak przerwać kampanię. W najnowszych sondażach Reker ma przewagę nad swoim głównym rywalem, kandydatem SPD Jochenem Otto.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, minister sprawiedliwości Heiko Maas i szef MSW Thomas de Maiziere potępili zamach. Premier Nadrenii Północnej-Westfalii Hannelore Kraft uznała czyn za zamach na demokrację. (PAP)

Fot.: ANC ESSEN/DPA/EPA

Komentarze

A to dopiero sa PO-czatki...!
Kolejny IS-lamski szaleniec i fanatyk... w "Akcji" ! "Podziekowanie wiec"... dla najwyzszych Politykow i Parlamentarzystow w UE ! !
2015-10-17 21:56:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi