piątek, 15 grudnia 2017.
Strona główna > Świat > Niszczycielska masakra

Niszczycielska masakra

Niszczycielska masakra
Data publikacji: 2015-07-19 21:10
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:37
Wywietleń: 383 4525

Bagdad. W piątkowym zamachu dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) na targu w Chan Bani Saad, na północny wschód od Bagdadu zginęło co najmniej 120 osób, a 130 zostało rannych. Ten jeden z najbardziej krwawych ataków w ostatnim czasie, wstrząsnął Irakiem, a Biały Dom wydał w sobotę oświadczenie potępiające ten "bestialski czyn".

- Stany Zjednoczone podtrzymują swe zaangażowanie we współpracę z irackim premierem Hajderem al-Abadim i naszymi partnerami w Iraku oraz we wspólnocie międzynarodowej, aby położyć kres bestialstwom IS - brzmi oświadczenie Białego Domu.

Tymczasem IS ogłosiło komunikat, w którym zapewnia, że w zamachu na targu w Chan Bani Saad zginęło "co najmniej 180 irackich wojskowych". Siły dżihadystów, które kontrolują od czerwca 2014 roku drugie największe miasto kraju, Mosul, i dużą część terytorium Iraku, poinformowały na Twitterze, że zamachu dokonał terrorysta-samobójca, który zdetonował samochód wyładowany tonami materiałów wybuchowych i że celem ataku byli członkowie milicji szyickiej. Irackie służby bezpieczeństwa zapewniają jednak, że ofiarami byli cywile, zarówno szyici jak i sunnici. ONZ w specjalnym oświadczeniu potępiło "niszczycielską masakrę", która pozbawiła życia dziesiątki niewinnych rodzin przygotowujących się do obchodów Id al-Fitr, uroczystości, która kończy ramadan - święty miesiąc muzułmanów. W prowincji Dijala, gdzie leży Chan Bani Saad, ogłoszono trzy dni żałoby i zawieszono uroczystości związane ze świętem. (pap)

 

Na zdjęciu: Eksplozja samochodu oprócz wielkiej liczby ofiar wśród ludzi obecnych na targu, zniszczyła 50 sklepów i 70 prywatnych samochodów, pozostawiając w ziemi olbrzymi krater. 

Fot. STR

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską