piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Niemcy spierają się o Nord Stream 2

Niemcy spierają się o Nord Stream 2

Niemcy spierają się o Nord Stream 2
Data publikacji: 2015-12-20 21:34
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:48
Wywietleń: 1903 66051

 

W niemieckiej koalicji rządowej wybuchł spór o planowany gazociąg Nord Stream 2 – podał wychodzący w niedzielę dziennik „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS). SPD jest za realizacją projektu, CDU zgłasza zastrzeżenia.

Minister gospodarki i energetyki Sigmar Gabriel (SPD) powiedział w rozmowie z „FAS”, że planowany gazociąg jest „zgodny z niemieckimi interesami”. Jak dodał, kanclerz Angela Merkel „podziela jego stanowisko”.

Gabriel, który jest też wicekanclerzem i szefem SPD, zaznaczył, że Nord Stream 2 jest projektem "korzystnym gospodarczo także dla innych krajów UE, w tym Francji".

Natomiast politycy CDU oceniają krytycznie plany budowy Nord Stream 2. - Chcemy przecież zmniejszyć zależność od Rosji w dziedzinie energii. Nord Stream 2 jest sprzeczny z tym celem i koliduje z celami europejskiej polityki bezpieczeństwa – powiedział przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen.

Plany budowy Nord Stream 2 były przedmiotem dyskusji w piątek podczas szczytu UE w Brukseli. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział po spotkaniu, że jeśli planowany gazociąg Nord Stream 2 powstanie, to nie pomoże UE w dywersyfikacji energetycznej, ani nie zredukuje uzależnienia od jednego dostawcy.

Z kolei niemiecka kanclerz Angela Merkel oceniła, że ta inwestycja to projekt gospodarczy, realizowany przez prywatnych inwestorów.

CDU, SPD i bawarska CSU tworzą koalicyjny rząd Merkel. "FAS" jest niedzielnym wydaniem jednej z czołowych niemieckich gazet "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

(pap)

Na zdjęciu: kanclerz Niemiec Angela Merkel. 

Fot. EPA/STEPHANIE LECOCQ

Komentarze

Z histori wziete...,
Nie tak dawno, bo w latch 1940-ch... tez Nas probowano "wyrolowac"...! !
2015-12-27 23:22:19
A moze by tak - Neutralna Polska...??
Najgorszym jest to, ze polozenie geograficzne mamy pomiedzy "mlotem a kowadlem" dlatego najcwanszym bylo by.... zyc w zgdzie ze Wszystkimi...tak jak to robia neutralni Szwedzi czy Szwajcarzy ! !
2015-12-21 23:48:21
zontek
w niemieckich planach jest zorganizowanie dystrybucji gazu w calej europie srodkowej byc tzw hubem europy,a le wpierw nakaza Polsce zamknac kopalnie wegla elektrownie sa niemieckie wkrotce bedzie atak na linie przesylowe gaz niemiecki i bedzie jak w Indonezji jedna zarowka na pokoj,wieksze dostawy dla uruchomienia lodowki beda wowczas gdy wiatr uruchomi niemieckie wiatraki
2015-12-21 07:08:15
Skad My to znamy...,
A co zrobia...jak "bracia ze wschodu" przykreca Im pozniej zawory by np. PO-dniesc cene... czy wymysla Im cos tam "innego"...??
2015-12-20 23:44:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny