piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Korea Płn. cofa czas

Korea Płn. cofa czas

Korea Płn. cofa czas
Data publikacji: 2015-08-14 21:06
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-24 08:37
Wywietleń: 1135 12047

Zgodnie z zapowiedzią w Korei Północnej od soboty 15 sierpnia zaczęła obowiązywać inna strefa czasowa - w 70. rocznicę wyzwolenia Półwyspu Koreańskiego spod okupacji japońskiej zegarki cofnięto o pół godziny.

Jak informowała państwowa północnokoreańska agencja KCNA, ustanowienie "czasu Pjongjang" ma na celu wyeliminowanie spuścizny z czasów japońskiej okupacji kolonialnej - strefy czasowej narzuconej przed ponad stu laty przez "okrutnych japońskich imperialistów".

Od 15 sierpnia w Korei Północnej do czasu GMT dodaje się zatem 8,5 godziny, a nie 9 godzin, jak dotychczas.

Południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia narodowego ostrzegało, że zmiana strefy czasowej na północy może skomplikować sytuację, zwłaszcza w międzykoreańskiej strefie przemysłowej Kaesong położonej przy granicy na terytorium Korei Płn. "W dalszej perspektywie może to mieć konsekwencje dla wysiłków na rzecz zunifikowania norm i zmniejszenia różnic miedzy dwoma krajami" - wskazywał rzecznik resortu.

Dotąd czas miejscowy w obu Koreach i Japonii był jednakowy. Został on ustanowiony w czasach, gdy jeszcze wtedy niepodzielona Korea znajdowała się pod okupacją japońską.

Wprowadzony obecnie, a właściwie przywrócony przez Północ "czas Pjongjang" został przyjęty przez niepodzieloną wtedy Koreę w 1908 roku, ale zmieniono go na czas japoński 1 stycznia 1912 roku, dwa lata po skolonizowaniu przez Japonię Półwyspu Koreańskiego. W Korei Południowej reaktywowano na krótko tę strefę czasową - obowiązywała w latach 1954-1961; w Korei Północnej zdecydowano się na to dopiero teraz. (pap)

Fot. M.WINCONEK (arch.)

Komentarze

Jak dlugo jeszcze...??
Kora Polnocna cofa nie tylko czas... ale rowniez cofa sie sama jako Narod, w swoim Komunistycznym rozwoju...! Zal jest tylko tego biednego Narodu, ktory placi bardzo wysoka cene - za idee Komunizmu, ktore z i tam musza byc jak na razie na sile jeszcze... "wiecznie zywe" ??
2015-08-15 08:28:03

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny