sobota, 16 grudnia 2017.
Strona główna > Świat > IS przyznało się do zamachu na klub nocny w Stambule

IS przyznało się do zamachu na klub nocny w Stambule

IS przyznało się do zamachu na klub nocny w Stambule
Data publikacji: 2017-01-02 10:34
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:49
Wywietleń: 165 195590

Państwo Islamskie (IS) opublikowało w poniedziałek (2 stycznia) komunikat, w którym przyznaje się do przeprowadzenia ataku terrorystycznego na klub nocny w Stambule, na zachodzie Turcji. W zamachu na uczestników sylwestrowej zabawy zginęło co najmniej 39 osób.

"Kontynuując błogosławione operacje prowadzone przez Państwo Islamskie przeciwko obrońcy krzyża, Turcji, heroiczny żołnierz kalifatu uderzył w jeden z najsłynniejszych klubów nocnych, w którym chrześcijanie obchodzili swoje pogańskie święto" – napisano w komunikacie opublikowanym przez powiązaną z dżihadystami propagandową agencję Amak. W dokumencie podkreślono, że "żołnierz kalifatu" otworzył ogień do zgromadzonych w klubie z karabinu automatycznego. Była to "zemsta religii Boga i reakcja na rozkazy" kalifa Państwa Islamskiego Abu Bakra al-Bagdadiego.

Media relacjonowały też, że zamachowiec podczas trwającego około siedem minut ataku wystrzelił do 180 pocisków, a następnie zrzucił wierzchnie okrycie i zbiegł. Według ich źródeł sprawca pochodzi najprawdopodobniej z Azji Środkowej – Kirgistanu lub Uzbekistanu. Stambulska policja przeszukuje miasto w poszukiwaniu zamachowca.

Wcześniej w poniedziałek tureckie media podawały, że policja podejrzewa, iż zamach na klub Reina mogła przeprowadzić ta sama komórka IS, która w czerwcu 2016 roku dokonała ataku na lotnisko Ataturka w Stambule. Zginęło wtedy 47 osób. Według śledczych istnieją podobieństwa między tymi aktami terroru. Agencja Associated Press przypomina, że w 2016 roku w Turcji doszło do ponad 30 brutalnych aktów terroru, w tym wielu zamachów bombowych. Państwo Islamskie przyznało w przeszłości, że dysponuje swoją komórką organizacyjną w tym kraju. Analitycy przypuszczają, że stoi ona m.in. za zamachami w Stambule ze stycznia i marca ubiegłego roku. (pap)

 

Na zdjęciu: Widok z monitoringu

Fot. EPA

Komentarze

???
jak długo jeszcze "pismaki" będą używać określenia "państwo islamskie"? przecież nie ma takiego państwa!
2017-01-02 17:52:29
si
Te łachudry przyznają się do wszystkiego, byle tylko rozgłos mieć. Oby im kucharz wieprzowinę serwował do końca życia.
2017-01-02 10:58:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską