czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Świat > IS przyznało się do zamachu na klub nocny w Stambule

IS przyznało się do zamachu na klub nocny w Stambule

IS przyznało się do zamachu na klub nocny w Stambule
Data publikacji: 2017-01-02 10:34
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:49
Wywietleń: 123 195590

Państwo Islamskie (IS) opublikowało w poniedziałek (2 stycznia) komunikat, w którym przyznaje się do przeprowadzenia ataku terrorystycznego na klub nocny w Stambule, na zachodzie Turcji. W zamachu na uczestników sylwestrowej zabawy zginęło co najmniej 39 osób.

"Kontynuując błogosławione operacje prowadzone przez Państwo Islamskie przeciwko obrońcy krzyża, Turcji, heroiczny żołnierz kalifatu uderzył w jeden z najsłynniejszych klubów nocnych, w którym chrześcijanie obchodzili swoje pogańskie święto" – napisano w komunikacie opublikowanym przez powiązaną z dżihadystami propagandową agencję Amak. W dokumencie podkreślono, że "żołnierz kalifatu" otworzył ogień do zgromadzonych w klubie z karabinu automatycznego. Była to "zemsta religii Boga i reakcja na rozkazy" kalifa Państwa Islamskiego Abu Bakra al-Bagdadiego.

Media relacjonowały też, że zamachowiec podczas trwającego około siedem minut ataku wystrzelił do 180 pocisków, a następnie zrzucił wierzchnie okrycie i zbiegł. Według ich źródeł sprawca pochodzi najprawdopodobniej z Azji Środkowej – Kirgistanu lub Uzbekistanu. Stambulska policja przeszukuje miasto w poszukiwaniu zamachowca.

Wcześniej w poniedziałek tureckie media podawały, że policja podejrzewa, iż zamach na klub Reina mogła przeprowadzić ta sama komórka IS, która w czerwcu 2016 roku dokonała ataku na lotnisko Ataturka w Stambule. Zginęło wtedy 47 osób. Według śledczych istnieją podobieństwa między tymi aktami terroru. Agencja Associated Press przypomina, że w 2016 roku w Turcji doszło do ponad 30 brutalnych aktów terroru, w tym wielu zamachów bombowych. Państwo Islamskie przyznało w przeszłości, że dysponuje swoją komórką organizacyjną w tym kraju. Analitycy przypuszczają, że stoi ona m.in. za zamachami w Stambule ze stycznia i marca ubiegłego roku. (pap)

 

Na zdjęciu: Widok z monitoringu

Fot. EPA

Komentarze

???
jak długo jeszcze "pismaki" będą używać określenia "państwo islamskie"? przecież nie ma takiego państwa!
2017-01-02 17:52:29
si
Te łachudry przyznają się do wszystkiego, byle tylko rozgłos mieć. Oby im kucharz wieprzowinę serwował do końca życia.
2017-01-02 10:58:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi