sobota, 18 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Brzezinski: same karabiny i flagi nie odstraszą Rosji

Brzezinski: same karabiny i flagi nie odstraszą Rosji [FILM]

Brzezinski: same karabiny i flagi nie odstraszą Rosji
Data publikacji: 2016-07-09 11:46
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-08 12:49
Wywietleń: 1313 143452

Bataliony NATO, które będą stacjonowały na wschodniej flance, muszą mieć nie tylko karabiny i flagi, ale m.in. zdolności wywiadowcze i rozpoznawcze, broń przeciwpancerną, przeciwlotniczą, czołgi i artylerię. W przeciwnym razie będą pokazem słabości wobec Putina - mówi PAP ekspert Ian Brzezinski.

"Diabeł tkwi w szczegółach" - tak na pytanie o to, czy cztery dodatkowe bataliony NATO w Europie Środkowo-Wschodniej będą mieć rzeczywiste zdolności odstraszania, odpowiada Brzezinski, ekspert ds. międzynarodowych i wojskowych Atlantic Council.

"Jeśli te bataliony, które są niewielkimi jednostkami, będą posiadały jedynie żołnierzy piechoty z karabinami i flagami, nie będą miały wystarczającej siły odstraszania. Będą de facto pokazem słabości wobec Putina" - ocenia.

"Jednak jeśli będą to bataliony posiadające silne zdolności bojowe, wywiadowcze i rozpoznania, zdolności obrony przeciwlotniczej, broń przeciwpancerną, artylerię, być może czołgi, jeśli będzie to połączone z integracją planów działania na wypadek wojny NATO i tych państw, w których będą rozmieszczone bataliony, jeśli będą rzeczywiste możliwości wzmocnienia tych czterech batalionów przez NATO, wtedy będzie to wiarygodne odstraszanie" - wyliczał Brzezinski.

 

Ekspert wymienia sześć czynników, które zadecydują o sile dodatkowych oddziałów NATO. "Pierwszym jest to, czy mają ISR, czyli Intelligence Surveillance Reconnaissance Assets (zdolności wywiadowcze i rozpoznawcze). To niezbędne, żeby przezwyciężyć przewagę odległości, jaka mają Rosjanie. Muszą mieć ISR, żeby złagodzić niebezpieczeństwo nagłego ataku, tak, żeby otrzymać ostrzeżenie z wyprzedzeniem" - zaznaczył.

"Druga rzecz - muszą mieć pewną obronę przeciwlotniczą, żeby radzić sobie z rosyjskimi samolotami i rosyjskimi pociskami, które są ważnymi elementami rosyjskiej doktryny wojskowej. Po trzecie, te bataliony, choć są niewielkie, muszą być najeżone bronią przeciwpancerną, także czołgami i artylerią. Nie po to, żeby pokonać takiego agresora, jakim jest Rosja, ale żeby spowodować znaczne straty po stronie agresora. To klucz do odstraszania" - podkreślił Brzezinski.

Czwartym czynnikiem, jak mówi ekspert, jest integracja planów działania na wypadek wojny NATO z planami państwa, w którym stacjonuje dany batalion. "To wzmacnia zdolności bojowe tych oddziałów. Po piąte, musi istnieć gotowość i rezerwy, żeby wzmocnić te cztery bataliony we właściwym czasie. Wreszcie, dowódcy NATO muszą mieć prerogatywy, żeby uruchomić zasoby i zdolności bojowe NATO we właściwym czasie w reakcji na rosyjską prowokację albo agresję, ponieważ może zabraknąć czasu na zorganizowanie spotkania Rady Północnoatlantyckiej. Te sześć elementów jest niezbędnych, żeby te siły miały zdolności odstraszania wobec rosyjskiej agresji" - powiedział.

"Jest wiele rzeczy, które Sojusz musi zrobić, by móc szybko przemieszczać swoje siły z punktu A do punktu B. W tym przypadku z zachodniej Europy na wschodnią flankę, czy to do Polski, czy do państw bałtyckich. Są wymagania logistyczne, dyplomatyczne. Dlatego musi powstać coś na kształt +militarnej strefy Schengen+" - uważa.(PAP)

Komentarze

tylko odpowiadam
a po co Ci most? ugrupowanie Tuska (albo inne) utworzyło już dwa dziwne narody i byli w trakcie tworzenia nowego tu u nas. Senator Misiak był forpocztą tego i już zaczyna parcelację. A może by tak teraz "w podzięce" zrobić ruch w odwrotną stronę wytruć germańskich wojewodów i wrócić nad Łabę mi Soławę na wyznaczoną nam przez Karola Wielkiego granicę to mostu nie będzie tak mocno potrzeba
2016-07-11 11:59:01
..."ekspert"
ciekawe od czego...chyba od łgarstw, jak jego tatuś Zbynio Kłamczuszek...
2016-07-09 21:27:05
tylko pytam...
Dowodzenie tymi batalionami i wsparcie -z Korpusu w Szczecinie. A przez który most tam dojadą? Może przez Cłowy? A może Szosą Poznańską? Chyba Kłodnym ...do nikąd... Więc którym? tylko pytam...
2016-07-09 12:47:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi