sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Sport > Żeglarstwo. Historyczny sukces Agnieszki Skrzypulec

Żeglarstwo. Historyczny sukces Agnieszki Skrzypulec

Żeglarstwo. Historyczny sukces Agnieszki Skrzypulec
Data publikacji: 2017-07-19 16:09
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-19 16:11
Wywietleń: 320 276761

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Irmina Mrózek-Gliszczyńska (ChKŻ Chojnice) zostały w Salonikach mistrzyniami świata w żeglarskiej, olimpijskiej klasie 470. To pierwszy w historii medal żeńskiej załogi w tej klasie na imprezie tej rangi.

Mistrzostwa świata składały się z dwunastu wyścigów, a polska osada tylko w dwóch nie zajęła miejsca w pierwszej trójce. Agnieszce Skrzypulec i Irminie Mrózek Gliszczyńskiej nie przeszkodziły ekstremalnie warunki – ponad 40-stopniowy upał i niemal bezwietrzna pogoda. Szczecinianka przyznaje, że były to też najlepsze regaty w jej sportowej karierze.

– Nigdy wcześniej na żadnych zawodach nie miałam tak udanego występu. Nie wygrałyśmy wprawdzie żadnego wyścigu, ale cały czas byłyśmy w ścisłej czołówce. To w żeglarstwie jest najważniejsze, aby w kolejnych wyścigach nie tracić punktów – komentowała po powrocie do Szczecina Agnieszka Skrzypulec.

Polki przed ostatnim wyścigiem prowadziły w klasyfikacji generalnej. Spora przewaga punktowa dawała im złoto nawet w przypadku zajęcia ósmej lokaty.

– Wyścig finałowy poprzedzało 11 innych i choć miałyśmy sporą przewagę nad rywalkami, emocje do końca były ogromne. Udało się jednak opanować stres i gdy wpłynęłyśmy na metę, choć nie znałam jeszcze końcowej punktacji, wiedziałam, że mamy medal. Od dużego palca stopy po głowę przeszedł mnie wtedy nieprawdopodobny dreszcz – mówi Agnieszka Skrzypulec.

Kluczem do sukcesu, jak mówi świeżo upieczona mistrzyni świata, było nastawienie psychiczne.

– Sprzętem nie odstajemy od innych osad i myślę, że to złoto wygrałyśmy głową. Na mistrzostwach po raz pierwszy w życiu wpadłam w taki stan, że potrafiłam przewidzieć, co wydarzy się za chwilę – dodaje Agnieszka Skrzypulec.

Dla szczecińskiej żeglarki to drugi sukces w tym roku – wcześniej sięgnęła po brązowy medal mistrzostw Europy. W Grecji na MŚ Polki wyprzedziły m.in. Brytyjki, złote medalistki igrzysk olimpijskich w Rio. To świetny prognostyk przed kolejnymi igrzyskami w Tokio.

– Gdy jechałam do Rio, nie miałam w kolekcji żadnego medalu. Teraz, gdy poczułam jego smak, pojadę na igrzyska bez presji i pewniejsza siebie – zapewnia Agnieszka Skrzypulec. ©℗  (woj)

Fot. R. Pakieser

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi