niedziela, 17 grudnia 2017.
Strona główna > Sport > Żeglarstwo. Historyczny sukces Agnieszki Skrzypulec

Żeglarstwo. Historyczny sukces Agnieszki Skrzypulec

Żeglarstwo. Historyczny sukces Agnieszki Skrzypulec
Data publikacji: 2017-07-19 16:09
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-19 16:11
Wywietleń: 360 276761

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Irmina Mrózek-Gliszczyńska (ChKŻ Chojnice) zostały w Salonikach mistrzyniami świata w żeglarskiej, olimpijskiej klasie 470. To pierwszy w historii medal żeńskiej załogi w tej klasie na imprezie tej rangi.

Mistrzostwa świata składały się z dwunastu wyścigów, a polska osada tylko w dwóch nie zajęła miejsca w pierwszej trójce. Agnieszce Skrzypulec i Irminie Mrózek Gliszczyńskiej nie przeszkodziły ekstremalnie warunki – ponad 40-stopniowy upał i niemal bezwietrzna pogoda. Szczecinianka przyznaje, że były to też najlepsze regaty w jej sportowej karierze.

– Nigdy wcześniej na żadnych zawodach nie miałam tak udanego występu. Nie wygrałyśmy wprawdzie żadnego wyścigu, ale cały czas byłyśmy w ścisłej czołówce. To w żeglarstwie jest najważniejsze, aby w kolejnych wyścigach nie tracić punktów – komentowała po powrocie do Szczecina Agnieszka Skrzypulec.

Polki przed ostatnim wyścigiem prowadziły w klasyfikacji generalnej. Spora przewaga punktowa dawała im złoto nawet w przypadku zajęcia ósmej lokaty.

– Wyścig finałowy poprzedzało 11 innych i choć miałyśmy sporą przewagę nad rywalkami, emocje do końca były ogromne. Udało się jednak opanować stres i gdy wpłynęłyśmy na metę, choć nie znałam jeszcze końcowej punktacji, wiedziałam, że mamy medal. Od dużego palca stopy po głowę przeszedł mnie wtedy nieprawdopodobny dreszcz – mówi Agnieszka Skrzypulec.

Kluczem do sukcesu, jak mówi świeżo upieczona mistrzyni świata, było nastawienie psychiczne.

– Sprzętem nie odstajemy od innych osad i myślę, że to złoto wygrałyśmy głową. Na mistrzostwach po raz pierwszy w życiu wpadłam w taki stan, że potrafiłam przewidzieć, co wydarzy się za chwilę – dodaje Agnieszka Skrzypulec.

Dla szczecińskiej żeglarki to drugi sukces w tym roku – wcześniej sięgnęła po brązowy medal mistrzostw Europy. W Grecji na MŚ Polki wyprzedziły m.in. Brytyjki, złote medalistki igrzysk olimpijskich w Rio. To świetny prognostyk przed kolejnymi igrzyskami w Tokio.

– Gdy jechałam do Rio, nie miałam w kolekcji żadnego medalu. Teraz, gdy poczułam jego smak, pojadę na igrzyska bez presji i pewniejsza siebie – zapewnia Agnieszka Skrzypulec. ©℗  (woj)

Fot. R. Pakieser

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską