czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Nie żyje Lubomir Dyś, prawa ręka Bekdasa

Piłka nożna. Nie żyje Lubomir Dyś, prawa ręka Bekdasa

Piłka nożna. Nie żyje Lubomir Dyś, prawa ręka Bekdasa
Data publikacji: 2017-08-09 11:28
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 15:36
Wywietleń: 1262 287709

Nie żyje Lubomir Dyś, niegdyś prawa ręka Sabri Bekdasa, jego najbliższy i najbardziej zaufany współpracownik. Obaj mieli plany stworzenia w Szczecinie potęgi piłkarskiej.

Dyś latach 1986-91 był polskim konsulem w Stambule i tam obaj panowie bardzo dobrze się poznali. Najbliższy współpracownik Sabri Bekdasa miał nienaganne maniery, wysoką kulturę, znakomicie kierował rozmową, umiał znaleźć język z każdym, nie silił się na sportowego eksperta, bo nim nie był. W Szczecinie nie udało mu się zjednać przychylności. Napotkał na mur obojętności.

Pod koniec rundy jesiennej roku 1999 doszło do podpisania trójstronnej umowy Miasta, Pogoni Szczecin i Sabri Bekdasa. Turecki inwestor stał się właścicielem klubu i od tamtej pory mógł z nim zrobić praktycznie wszystko co tylko chciał. Nikt wtedy nie zakładał czarnego scenariusza, każdy raczej rysował kolorowe perspektywy włącznie z grą w Lidze Mistrzów.

Mówimy o klubie, który przed przejęciem przez Sabri Bekdasa był praktycznie jedną nogą na skraju bankructwa. Sabri Bekdas też miał mocarstwowe zapędy, ale najpierw sumiennie realizował postanowienia umowy, czyli spłacał zadłużenie i podpisał z piłkarzami nowe kontrakty.

Zadłużenie sięgało już ponad 5 mln zł, Sabri Bekdas spłacił je w trzech transzach już w pierwszym półroczu. Nie było w Pogoni piłkarza, który nie przyjął zaproponowanych nowych warunków. Sabri Bekdas mocno się angażował w sportowy projekt, ale od samego początku nie ukrywał, że celem jego wizyty w Szczecinie jest biznes i to na szeroką skalę.

Wtedy w Szczecinie nie było jeszcze centrów handlowych takich, jak Galaxy, czy Kaskada. Sabri Bekdas chciał coś takiego stworzyć na terenach przyległych do stadionu. Miał swój plan, a od miasta otrzymał obietnice otrzymania terenów wokół stadionu wraz z tymi, na których obecnie znajdują się ogródki działkowe.

Tam miało powstać wielkie centrum handlowe, ale nie tylko. Miała powstać też hala sportowa na 3 tys. miejsc i inne miejsca sportowo-rekreacyjne. Turecki biznesmen zamierzał przeznaczyć na inwestycje ponad 100 mln dol.

O tym, że nie były to zwykłe przechwałki, może świadczyć rozmach, z jakim działał w Warszawie. W latach 90 ubiegłego wieku stał się niejako rekinem w dziedzinie inwestycji. Wygrywał przetargi z łatwością, przebijał konkurentów bez trudu i realizował własne budowlane wizje. Miasto jednak nigdy ze swoich obietnic się nie wywiązało i obiecanych terenów Bekdasowi nie przekazało. ©℗ (par)

 

Komentarze

gg
Dla wielu co nie pamietaja i tak krykuja obecnego prezydenta niech sobie poczytaja historie o rzadach poprzednika o tym jak nawet nie wiedzial kto bedzie wiceprezydentem w jego gabinecie- ktos od Ptaka plus wczesniej sprawa o ktorej wyzej pisze ,ta bylo, i nie bylo zadnych bulwarow,filharmonii,przelomow,biurowcow, NIC NIE BYLO ,tak jak na wschodzie w Rosji czy Bialorusi, nie bylo Unii, ani kasy z unii, nowych swingow, autobusow, mozna by wyliczac i wyliczac, tego chcecie ? powrotu do prl popierajac obecna wladze?! to bedziecie mieli ten powrot, tylko z tej du... juz nie wyjdziemy jako kraj przez 20 lat i WASZE dzieci i wnuki wam za to podziekuja oj podziekuja
2017-08-10 15:28:01
xxx
Przecież wiadomo kto zabrał Pogoni giełde.
2017-08-09 22:22:22
max
Jakoś dziwnie przemilczano w artykule że Bekdas był ścigany listem gończym w Turcji za oszustwa.
2017-08-09 20:30:12
ewa35
a moze ktos doda jaka pozycja zajmowala Pogon gdy zajał sie nia Bekdas i co osiagnął?
2017-08-09 18:58:34
Minęły dwa miesiące
Rzeczywiście, pan Dyś zmarł dwa miesiące temu - 11 czerwca. Pisanie o śmierci po takim czasie...I rzeczywiście miał na imię Ludomir...
2017-08-09 13:23:04
Drobne spóźnienie
Ludomir ( a nie Lubomir) Dyś był uprzejmy zejść z tego świata niemal dokładnie przed dwoma miesiącami, w dniu 11 czerwca. Iście prawdziwie dziennikarski supertalent Kuriera odkrył tę smutną wiadomość. Niemniej kilku ważnych prominentów z Urzędu Miasta odetchnęło. Jeden świadek ówczesnych pertraktacji mniej.Powolutku walizki można otwierać.
2017-08-09 12:45:35
@&@
Sabri Bekdas to tylko zwykły cwaniaczek. Miałem nieprzyjemność brać udział w części rozmów. Żenada.
2017-08-09 12:31:17
wieczorek runowicz złodzieje
miejscowi politycy nie dostali w łapę i nie dali po złości terenów Turkowi. Z resztą wiadomo że na Pogodnie mieszkali wtedy wpływowi ludzie którym obecność Pogoni w pobliżu była nie na rękę. Ciekawe w którym miejscu byłaby dziś Pogoń gdyby nie lokalni szemrani "politycy" Na pewno byśmy zdobyli tytuł w 2001 r., a dalej kto wie...
2017-08-09 11:58:41
=
Gdyby tam powstało centrum handlowe nie musielibyśmy się teraz wstydzić, że jesteśmy wioską z tramwajami, która pośrodku ma dwa potężne centra handlowe.
2017-08-09 11:40:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi