sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Nie ma zgody na modernizację (ROZMOWA)

Piłka nożna. Nie ma zgody na modernizację (ROZMOWA)

Piłka nożna. Nie ma zgody na modernizację (ROZMOWA)
Data publikacji: 2016-02-10 21:16
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-28 22:39
Wywietleń: 2324 117698

Rozmowa z Jarosławem Mroczkiem - prezesem Pogoni Szczecin

Jarosław Mroczek zaprezentował alternatywną koncepcję nowego stadionu piłkarskiego w stosunku do proponowanej przez Piotra Krzystka. Jest po spotkaniu z przedstawicielami pracowni architektonicznej Ferdzynowie, która wygrała przetarg na budowę stadionu Widzewa Łódź. To jest obecnie obiekt, który zdaniem Jarosława Mroczka można i trzeba porównywać ze szczecińskim projektem.

- Nie rezygnuje pan z walki o nowy stadion. Wierzy pan jeszcze, że uda się przekonać Piotra Krzystka do zmiany koncepcji ?

- Te nadzieje są coraz mniejsze, ale liczę wciąż na to, że przeważy zdrowy rozsądek. Nikt mnie nie przekona, że przebudowa trybun z jedną w miarę nowoczesną jest inwestycją na miarę oczekiwań i ambicji szczecinian. Chcę prezydentowi przedstawić inną koncepcję, która w każdym aspekcie jest dla miasta i jego mieszkańców korzystniejsza.

- Prezydent twierdzi, że tańszej koncepcji nie będzie.

- Dziś wiemy, że modernizacja stadionu, to koszt 150 mln. zł. Moim zdaniem będzie zdecydowanie więcej, ale załóżmy, że tak się skończy. Koszt budowy stadionu Widzewa wynosi 117 mln. zł. Rozmawiałem bardzo długo z właścicielem pracowni architektonicznej projektującej stadion Widzewa i w ciągu pół roku możemy otrzymać gotowy, zaadoptowany do naszych warunków projekt. Ja ze swojej strony deklaruję, że klub będzie partycypował w jego kosztach.

- Pół roku, to chyba trochę zbyt krótko ?

- Właściciel pracowni brał udział w konkursie, który wygrała firma Janusza Pachowskiego. Doskonale zna uwarunkowania terenu i nie przystąpiłby do prac od samego zera. Wstępny szkic pokazuje, że identyczny stadion, jaki obecnie powstaje w Łodzi można wpasować do naszych szczecińskich realiów. Potrzeba tylko dobrej woli i rozmów, o które z prezydentem bardzo trudno.

- Prezydent uważa, że kolejna zmiana koncepcji powoduje opóźnienia co najmniej o 7 lat. Warto ?

- To są kolejne mity, z którymi się nie mogę zgodzić. Przecież obecny projekt jest już realizowany przez trzy lata, a do wbicia pierwszej łopaty jeszcze daleko. Według harmonogramu, jaki podaje prezydent pierwsze prace mają ruszyć dopiero za rok. Zostały robione badania, które przecież mogą być wykorzystane. Budowa stadionu, to duża inwestycja, ale profesjonalne firmy radzą sobie z jej realizacją szybko i bez kłopotu. Trzeba zaufać fachowcom.

- Ta suma 117 mln. za stadion wydaje się podejrzanie niska. Przecież to pan zawsze mówił, że średnio jedno krzesełko kosztuje 10 tys. zł. W przypadku stadionu Widzewa to jest niecałe 7,5 tys. za krzesełko.

- Bo to nie jest projekt bogaty. Prócz pomieszczeń pod główną trybuną, zaadoptowane są jeszcze tylko dwie. Mimo dość oszczędnego projektu to jest propozycja jednak o wiele korzystniejsza od proponowanej modernizacji. Przecież stadiony buduje się na 30, lub 40 lat, a my już na samym początku chcemy dać szczecinianom coś wybrakowanego i absolutnie nie spełniającego europejskich standardów.

- Jak pan zamierza przekonać prezydenta ?

- Liczę na radnych. Skoro deklarują, że liczy się dla nich tylko korzyść finansowa dla miasta, to przypuszczam, że nad projektem się pochylą i podejmą wraz z prezydentem decyzję słuszną dla wszystkich.

- Dziękuję za rozmowę. ©℗ Wojciech Parada

Komentarze

szczecinianin 75
Jestem za wybudowaniem nowego stadionu,po za Pogodnem i za pieniądze wyłącznie właścicieli Pogoni i sponsorów. Pieniądze z podatków niech Rada Miasta przeznaczy na wydatki komunalne.Popieram Jurowjtka,MIŚ-a
2016-02-13 10:39:29
@ Mietek S.
Przypomnij sobie: http://www.24kurier.pl/wybory-2015/brudzinski-police-potrzebuja-obwodnicy/
2016-02-12 10:40:35
Jan
No aż mnie trząchło: "Filharmonia Wielkopowierzchniowa w Szczecinie nadaje miastu rangę Lokalnej Stolicy Kultury." Kultury??? Jeśli będziesz w okolicach podejdź do budynku od strony parku i wciągnij powietrze nosem. Jakże swojsko, szczecińsko wionie moczem... Kultura w Szczecinie jak dni morza w Krakowie.
2016-02-12 08:34:59
@ SOCHA MIETEK
Pana Marszałka Brudzińskiego to raczej nie. Naobiecywał Szczecinianom obwodnicę zachodnią przed wyborami, a jak już go wybrali - uwalono finansowanie obwodnicy. Z tym panem nadxziei bym nie wiązał.
2016-02-12 08:23:53
SOCHA MIETEK
proszę i tu widać w tych komentarzach ,rozgardiasz i to podobny do klasy politycznej.są tacy co użyli by słowo czy potrzebna jest drużyna na takim szczeblu, czy nie wystarczy kopać piłkę od tak sobie, powiem tak ,dla pewnej grupy wystarczy bo oni po prostu nie rozumieją psychologii sportu wyczynowego, i dobrze mają prawo, PREZYDENT SZCZECINA wolałby odbudować STOCZNIĘ I FAJNIE ALE ZA MŁODY BY PAMIĘTAĆ JAK PRZY STOCZNI NA DUBOIS KOPAŁ PIŁKĘ LUKOSZYK,KORZONEK,MAŚIEWICZ, OLEKSY BOISKO BYŁO PIELĘGNOWANE I WYSTARCZYŁO NA TAMTE CZASY .DZIŚ STAWIAMY NA NOGI STOCZNIĘ SPONSORA DO BUDOWY NAPRAWDE STADIONU I DZIAŁAMY A NIE BIADOLIMY I ORGANIZUJEMY NARADY Z KTÓRYCH NAPRAWDE NIC NIE WYNIKA.PROSZĘ ABY W TEMAT WKKROCZYŁ WOJEWODA I MARSZAŁEK BRUDZIŃSKI I PRZERWAŁ BEZPRODUKTYWNE GADULSTWO I KRZYKNELI JAK KIEDYŚ PROF. BELKA DO ROBOTY.......
2016-02-11 19:48:34
NOWY
Tylko nowy stadion!
2016-02-11 15:09:48
Jurowojtek
Jestem przeciw budowie i modernizacji stadionu dla prywatnego stadionu. Nich p. Mroczek buduje za swoje, a nie wyciąga rękę do miejskiej kasy A swoją drogą dla garstki kibiców nie warto, reszta to młoda niewychowana hołota. Przecież w czasie meczów nie mogą kursowa Swingi, bo są dewastowane. Jurowojtek były kibic.
2016-02-11 15:02:09
MAteusz
Krzystek opamiętaj się póki jeszcze czas !! TYLKO NOWY STADION!!
2016-02-11 13:27:19
Problemy z tożsamością
Czy kiedykolwiek w Szczecinie będzie normalnie? Przy obecnym stanie intelektualnym "mieszkańców" Szczecina , raczej mało prawdopodobne ! Przeciętny, statystyczny tubylec Szczeciński, to wojna postu z karnawałem. Spadkobiercy(czwarte już pokolenia pionierów i przesiedleńców)tych napływowych,współczesnych szczecinian , ani na grosz nie zmienili swojego podejścia do rzeczywistości ...ot tak zwyczajnie CHCOMMM I MUSZOMMM posiadać CÓŚ WIELKIEGO ..coś co jest większe od dziadkowej ZIEMILIANKI :) Proszę państwa, znaczna część szczecinina, CHCIAŁA i MUSIAŁA mieć CÓŚ takiego jak SST - szybki tramwaj , no i mają/macie . No i co ? Ano wstyd , wiocha , i zwykły obciach!! SĄ inne CHCIEJSKIE posiadania CZEGÓŚ WIELKIEGO :) Teraz "mieszczuchy" drą ryje o kolejne CÓŚ WIELKIEGO, tym razem to STADION,takie współczesne Coloseum :) Szczecin już się dorobił CÓŚ takiego , przy ul.Unii Lubelskiej ( dół nad doły i nic więcej) Czy Szczecinowi jest potrzebny kwiatek do kożucha ( kożuszka góralskiego- upsss kożuszki to zwykła wiocha i siara) ? OK, róbta co chceta ,ale nie ośmieszajta się "mieszczuchy" szczecińskie!
2016-02-11 13:01:59
kowal
przestańcie pitolic o budowie nowego bo to nic nie da - kasa już poszła i nic tego nie zatrzyma. lepiej skupić się na projekcie 4 trybuny i pod nią projektować/budować część komercyjną
2016-02-11 10:23:53
rad
Pan Mroczek to dawna Solidarnosc, co Szczecin ma z tej Solidarnosci? Sport kwitnie? a czy dzialacze Solidarnosci ustawili sie finansowo?
2016-02-11 09:35:51
Obligacjonariat
Filharmonia Wielkopowierzchniowa w Szczecinie nadaje miastu rangę Lokalnej Stolicy Kultury. Kultura jednak nie może być tylko "artystyczna" ale i FIZYCZNA czy Przemysłowa. Brakuje Stadionu dla Równowagi Kulturalnej Miasta. Brakuje Przemysłu i Technologii. Nie brakuje Instytucji Publicznych (Zamek)gdzie np. dyr. ds administracyjnych pobiera pensję 7.000,- zł brutto czyli tyle co Podsekretarz Stanu w ministerstwie Oświaty. Kto za to płaci ? Każdy kto płaci podatek VAT kupując cokolwiek. Niektórzy płacą mandaty w Strefie Płatnego Parkowania. Ostatecznie wszyscy jesteśmy na pasku OBLIGACJONARIATU bo płacimy odsetki roczne 50 tysięcy milionów złotych z tytułu zadłużenia Naszego Państwa.
2016-02-11 09:31:03
Tak to już jest
Nie ma się co oszukiwać, Pogoń Szczecin to nie FC Barcelona, więc nie ma sponsorów Nike i Quatar Airways. Niech nikt nie robi sobie nadziei na nowy stadion, bo jednomyślnie w tym mieście króluje aktualny prezydent i to jego słowo jest wiążące.
2016-02-11 08:59:18
Replika
Jazonie nie ty będziesz decydował na co idą twoje podatki o ile je płacisz? Żyjemy w demokracji i jeżeli nie wiesz co to znaczy to milcz jak "głaz".Stadion bez przeróbek i tak powstanie czy się tobie podoba Jazonie czy nie.Pseudonim Grecki a z wiedzą o Grecji cieniutko.Pewno do szkoły było daleko !!
2016-02-11 08:10:11
MIŚ
Panie Prezesie jeżeli nie ma Pan pieniędzy na stadion , to Pan nie buduje.
2016-02-11 07:37:26
Max
Jazon ty ćwoku, pewnie žresz parówki i siedzisz w domu przed tv.
2016-02-11 07:22:32
teżkibic
Ten stadion w Łodzi wybudowano za 117 mil.czy jest taki optymistyczny zamiar?
2016-02-10 23:31:52
M.S
Dobry ruch prezesa Jeżeli przedstawi wszystkie wyliczenia nowego stadionu co do zlotowki i okaze sie tanszy a prezyden krzystek zacznie budować remontować stary i koszta będą wieksze to obiecuję że prezydent i jego świta pokryje różnice z własnych kieszeni Pozdrawiam P.s jazon ale ty nieplacisz podatków bo jesteś rolnikiem
2016-02-10 22:41:26
Pancio
#Jazon. To w takim razie ja nie życzę sobie wydawania moich podatków na filharmonię, przestarzałą jeszcze przed otwarciem halę i na szybki ale jednak nie tak bardzo tramwaj.
2016-02-10 22:38:30
realista
Brawa dla prezesa - to tańsza i zdecydowanie lepsza koncepcja od modernizacji obecnego stadionu w wydaniu miasta.
2016-02-10 22:33:11
Hi Men
Jazon zabierz swoje podatki i spieprzaj na wyprawę po złote runo. Szczecin to nie tylko ty miłośniku filharmonii
2016-02-10 22:06:14
Pogon1948
Nowy stadion dla Szczecina zadnej modernizacji.
2016-02-10 22:03:52
Jazon
Panie Mroczek, buduj pan za swoje. Od moich podatków wara!
2016-02-10 21:41:08
kibic
brawo p.Mroczek.tak trzymać! oczekuje zdecydowanych ruchów ze strony stowarzyszenia ... bo jak na razie prezes jest sam ... jak nie teraz to kiedy???
2016-02-10 21:28:49