niedziela, 19 listopada 2017.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Jak Pogoń ściga się z Lechem i Legią

Piłka nożna. Jak Pogoń ściga się z Lechem i Legią

Piłka nożna. Jak Pogoń ściga się z Lechem i Legią
Data publikacji: 2016-01-11 08:15
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-28 22:39
Wywietleń: 2768 94570

Czy pozyskanie przez Pogoń tak klasowego gracza, jak Adam Gyurcso i jednocześnie utarcie tym samym nosa najmożniejszym w naszym kraju: Lechowi i Legii świadczy o zmieniającej się hierarchii w polskim futbolu ?

Spokojnie, nie tak prędko. Z działań pionu sportowego Pogoni można jednak być dumnym. Sygnał w Polskę poszedł oczywisty. W Szczecinie jest klub, gdzie markę i prestiż buduje się na wielu płaszczyznach.

Lech i Legia muszą się mocno starać, by mieć u siebie rzeczywiście najlepszych graczy. Jeszcze pół roku temu wydawało się, że Lech może w każdej chwili wyrwać z Pogoni liczącego się zawodnika. Marcin Robak miał w klauzuli sumę odstępnego i Lech z tego zapisu skorzystał. Zapłacił 100 tys. euro i miał piłkarza u siebie.

- Pamiętam, że z tego powodu spotkała nas na forach internetowych krytyka - przypomina Dariusz Adamczuk, prezes Akademii Piłkarskiej w Pogoni i jedna z osób odpowiedzialnych w klubie za transfery. - W klubie nie robiliśmy jednak z tego powodu tragedii, bo mieliśmy Zwolińskiego, przygotowywaliśmy do poważniejszych wyzwań Listkowskiego i ściągnęliśmy z Zagłębia Lubin młodego Kowalczyka. Ten ostatni jeszcze się nie rozwinął tak jak oczekiwaliśmy, ale na niego też przyjdzie czas.

Pogoń zyskała finansowo i nie straciła sportowo

Pogoń zatem okazała się na transakcji z Robakiem zwycięska. Wzbogaciła się o blisko pół miliona złotych i nie straciła na tym sportowo. To nie jedyny przykład z ostatnich lat, kiedy szczeciński klub lepiej potrafił ocenić potencjał piłkarza.

Cztery lata temu do Pogoni trafił Wojciech Golla. W Lechu nie otrzymał szansy nawet przez minutę, a w Pogoni najpierw zadebiutował w I lidze, później w ekstraklasie, a także w reprezentacji młodzieżowej i pierwszej drużynie Adama Nawałki.

Z Pogoni wyjechał do zagranicznego klubu i choć Pogoń na transferze nie zarobiła, to śmiało może uznać pobyt Golli w naszym mieście za udany i korzystny.

Dziś sytuacja wygląda w ten sposób, że kluby walczą o coraz młodszych piłkarzy, których chcą przygotować do gry w ekstraklasie i z korzyścią sprzedać.

- W najmłodszych reprezentacjach w większości są piłkarze Legii i Lecha - mówi szef młodzieżowego skautingu w Pogoni, Adam Gołubowski. - Naszym zadaniem jest obserwacja tych piłkarzy, którzy jeszcze się nie pokazali skautom i menadżerom. Dlatego zamiast meczów reprezentacji obserwujemy mecze kadr województwa i ogólnopolskie turnieje i dostrzegamy tam prawdziwe perełki. Dwie z nich z rocznika 2000 z województwa kujawsko - pomorskiego trafią w najbliższych tygodniach do Pogoni.

Telefony od rodziców 

Lech i Legia oferują rodzicom młodych piłkarzy zdecydowanie więcej pod względem materialnym, ale niekoniecznie pod względem piłkarskiego rozwoju.

- W ostatnich miesiącach mieliśmy około 12 telefonów od rodziców młodych piłkarzy w Lechu Poznań - zdradza A. Gołubowski. - Pytają, czy mogą przenieść swoich synów do Pogoni. Przyczyny są różne, ale fakt, że zgłaszają się do nas świadczy, że opinię w Polsce mamy coraz lepszą.

W ostatnich kilkunastu miesiącach do Pogoni trafiło z Lecha trzech piłkarzy z rocznika 1999: Jakub Brzozowski, Aron Stasiak i Stanisław Wawrzynowicz. To nie byli pierwszoplanowi piłkarze w Lechu, bo tacy klubu z Poznania nie mają powodu opuszczać.

Dwaj pierwsi grają już w Centralnej Lidze Juniorów z zawodnikami o dwa lata starszymi, a Stasiak otrzymał nawet powołanie na konsultację reprezentacji Polski.

- U nas dostali szansę na rozwój - kontynuuje A. Gołubowski. - Brzozowskiego Lech chciał koniecznie zatrzymać, ale piłkarz był już zdecydowany na przenosiny do Szczecina. Stasiak miał w ataku bardzo silną konkurencję, bo na jego pozycji występowali nie tylko reprezentanci Polski w tej kategorii wiekowej, ale zdecydowanie wyróżniający się w tej kadrze piłkarze.

Dylemat Walskiego

To nie jedyni gracze, którzy przy wyborze klubu mieli dylemat i zdecydowali się na Szczecin. Nie wszyscy pewnie wiedzą, ale Michał Walski - dziś piłkarz pierwszej drużyny miał już przygotowaną z Lechem umowę do podpisania. Miał ją tylko z rodzicami przeanalizować i podpisać. W ostatniej chwili wycofał się i trafił jednak do Szczecina.

Podobnie było z Mateuszem Rościszewskim - piłkarzem z rocznika 2001. W Pogoni jest od roku, a Pogoń stoczyła o niego prawdziwą bitwę z poznańskim klubem. Bitwę zwycięską.

Zdarzały się też przypadki, że piłkarze z naszego regionu wybierali jednak Lecha, lub Legię. Na to trzeba być przygotowanym. Takie sytuacje będą miały miejsce. Oby jak najrzadziej.

Do Lecha odszedł Kacper Chodyna - piłkarz z Łobza z rocznika 1999, a do Legii Grzegorz Aftyka - piłkarz z Gryfina z rocznika 1998. Było to jednak już jakiś czas temu.

- Gdy obaj odchodzili, to opinia o Pogoni była zupełnie inna, jak obecnie - mówi Dariusz Adamczuk. - Byliśmy dopiero na początku drogi budowania naszej pozycji w młodzieżowym futbolu.

Niewiele brakowało, by ten drugi wrócił w swoje rodzinne strony. Powodem były jego bardzo słabe oceny w szkole. Ostatecznie jednak Legia znalazła rozwiązanie satysfakcjonujące rodziców i młodego piłkarza i ten pozostał w Warszawie.

Zakontraktowana młodzież

Pogoń ze swoimi najbardziej utalentowanymi piłkarzami chce podpisywać kontrakty już w wieku 15 lat. Pokazuje tym samym, że poważnie traktuje swoich najzdolniejszych zawodników, a piłkarze i rodzice związują się z klubem emocjonalnie. Takie umowy mają: Błażej Starzycki (rocznik 2000) i Damian Pawłowski (rocznik 1999).

Zabiegi Legii względem pozyskania tego drugiego toczyły się na najwyższym szczeblu. Do Pogoni w tej sprawie zapytania kierował nawet prezes Bogusław Leśnodorski, który normalnie nie angażuje się w kwestie kontraktowe nieletnich piłkarzy. Na Pawłowskim bardzo mu zależało, ale piłkarz i jego rodzice wybrali jednak Pogoń.

Szczeciński klub wygrał też z Legią nieformalną konfrontację o jednego z najzdolniejszych piłkarzy młodego pokolenia - Kamila Wojtkowskiego. Dziś tego zawodnika nie ma już w Pogoni, ale dwa lata temu trafił do Szczecina, choć był już wcześniej piłkarzem Legii.

200 krotna przebitka

Stamtąd udał się na staż do angielskiego Fulham, a po powrocie z Anglii Pogoń piłkarza wykupiła za sumę równą ekwiwalentowi za wyszkolenie, czyli 7 tys. zł. 18 miesięcy później Pogoń sprzedała piłkarza za 300 tys. euro.

- Dziś walczymy o sześciu, siedmiu najzdolniejszych młodych chłopców z rocznika 2003 - mówi A. Gołubowski. - Byli u nas na testach, ale mają też propozycje z Legii i Lecha. Chcemy najpóźniej do końca lutego wiedzieć, czy latem trafią do nas.

Pogoń dziś jest realną alternatywą dla najmocniejszych klubów w Polsce z tego powodu, że gwarantuje większą szansę rozwoju. Adam Gyurcso nie miał pewności, jaka będzie jego pozycja ani w Lechu, ani w Legii. W Pogoni, która przecież też jest wysoko w tabeli wie, że ma być jednym z ważniejszych ogniw.

- Wiele zależy od menadżerów - ocenia D. Adamczuk. - Adam ma rozsądnego menadżera, który wie, że są mistrzostwa Europy, na których Adam może się pokazać i podnieść znacznie swoją wartość. Pogoń może mu w tym pomóc. ©℗ Wojciech Parada

Komentarze

Mysle ze przyczyna jest fantastycznie pilkarskie miasto Szczecin..
Te pierwsze generacje Pogoni skladaly sie z pilkarzy zwerbowanych przez szefa Kosobuckiego z centrum Polski.Jakos nikt nigdy z nich zlego slowa na Pogon nie powiedzial nawet jak skonczyl gre w Pogoni wczesniej jak planowal. Za to wiekszosc zostawala na lata w..Szczecinie.Piekne miasto podobno projektowane na wzor Paryza z wieloma rondami.Niby duze miasto a wszedzie blisko i tu mowie o centrum a takze o stadionie Pogoni.Ze rodzice dzwonia sami wcale sie nie dziwie..Sukcesy beda i te 30 000 na kazdym meczu znowu jak kiedys tez..Heja Pogon !
2016-01-11 14:37:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi