wtorek, 23 stycznia 2018.
Strona główna > Nauka > Zajmą się miejską logistyką

Zajmą się miejską logistyką

Zajmą się miejską logistyką
Data publikacji: 2016-04-10 11:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 1097 127335

Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie weźmie udział w projekcie NOVELOG, który otrzymał dofinansowanie z największego programu badawczego Unii Europejskiej Horyzont 2020. Prawie 30-podmiotowe konsorcjum będzie realizować badania nad procesami dystrybucji towarów w miastach.

Projekt NOVELOG „New cooperative business models and guidance for sustainable city logistics” („Nowe modele współpracy biznesowej i wytyczne dla zrównoważonej logistyki miejskiej”), współrealizowany jest przez zespół dr. hab. Stanisława Iwana. Przygotowania do współpracy przy projekcie trwały właściwie od 2013 r., kiedy dr Iwan został zaproszony przez kolegów z Newcastle University do udziału 
w spotkaniach roboczych, na których analizowano pomysły na nowe projekty badawcze w ramach Horyzontu 2020.

- Od kilku lat wraz z dr Kingą Kijewską uczestniczymy w jednej z najważniejszych konferencji na świecie poświęconych logistyce miejskiej, organizowanej przez the Institute for City Logistics z Kyoto. Niewątpliwie prezentowane przez nas rezultaty wcześniejszych projektów, takich jak C-LIEGE oraz GRASS sprawiły, że koledzy z Newcastle, dostrzegli potencjał badawczy naszej uczelni i możliwość współpracy – mówi dr Iwan. W wyniku spotkań wypracowano m.in. założenia projektu NOVELOG, który został zgłoszony do konkursu Horyzont 2020.
Celem projektu NOVELOG jest poznanie i zrozumienia procesów dystrybucji towarów w miastach poprzez dostarczanie wsparcia dla wdrożenia skutecznych i zrównoważonych polityk i rozwiązań 
w tym obszarze. Chodzi o pomoc przy wyborze optymalnych i możliwych do zastosowania rozwiązań dla transportu towarowego oraz ułatwienie współpracy pomiędzy interesariuszami, a także umożliwienie transferu najlepszych modeli biznesowych.
Konsorcjum NOVELOG składa się z 28 partnerów (m.in. z Grecji, Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Danii), reprezentujących jednostki naukowe, firmy oraz miasta. Instytucje zaangażowane w przedsięwzięcie posiadają duże doświadczenie w zakresie logistyki miejskiej (miejskiego transportu towarowego - MTT). AM w Szczecinie jest jedną z jednostek zajmujących się przygotowywaniem narzędzi wspomagających wdrażanie rozwiązań MTT. Z założenia, rezultaty projektu mają służyć dowolnym samorządom i stanowić wsparcie procesów wdrożeniowych.
(as)


Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

am
Ładnie się niektórzy wyrobili.
2016-04-11 08:07:10
gosc
Zróbcie cos podobnego ale z transportem miejskim ,i wyslac tam obowiazkowo lesne dziadki z zditm
2016-04-10 11:16:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-3
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Bicie rekordu w spinningu rowerowym
Światełko do nieba 2018
Wielkie granie na Łasztowni
Poprzedni Następny

kondolencje

Elżbiety Zych
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy