niedziela, 19 listopada 2017.
Strona główna > Nauka > Zagłosujmy na naszą lekarkę

Zagłosujmy na naszą lekarkę

Zagłosujmy na naszą lekarkę
Data publikacji: 2015-09-04 21:40
Wywietleń: 1369 18401

Do niedzieli możemy oddać przez internet głos na doktor Ewę Wunsch z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, która  została nominowana do nagrody konkursu "Polacy z werwą" w kategorii medycyna. Inicjatywa ma promować "nowoczesnych, odważnych, wartościowych młodych ludzi o imponujących osiągnięciach".

Badania, których Ewa Wunsch jest współautorką, mają wpływ na światową medycynę. 

- Zajmuję się rzadkimi chorobami wątroby, PSC, czyli pierwotnym stwardniającym zapaleniem dróg żółciowych oraz PBC, pierwotną marskością żółciową - opowiada Ewa Wunsch. - Ich przyczyny nie są do końca znane, leczenie to tak naprawdę szukanie nowych ścieżek. Te choroby znajdują się poza zainteresowaniem mediów czy dużych koncernów farmaceutycznych. Prowadzę badania pod kierownictwem prof. Piotra Milkiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego.

W artykule ogłoszonym w najważniejszym na świecie piśmie o chorobach wątroby, "Hepatology", amerykański ekspert oświadczył, że należy zrezygnować z leku podawanego chorym na PSC, kwasu żółciowego. W USA zdecydowano, żeby z niego zrezygnować, opinie w Europie były niejednoznaczne...

- Odstawiliśmy go na próbę, na 3 miesiące, tak żeby nie zaszkodzić pacjentom - opowiada Ewa Wunsch. - Wyniki się pogorszyły, i to dramatycznie. Jeden pacjent przerwał tę próbę, tak bardzo źle się poczuł. Wszystko to było dowodem na to, że lek jest skuteczny. Wysłaliśmy wyniki naszych badań do "Hepatology". Ekspert, który wcześniej postulował rezygnację z leku, przyznał nam rację. Cieszę się, że badania przeprowadzone w Szczecinie mogą mieć wpływ na światową medycynę.

Ewa Wunsch chce poszerzyć pomoc dla chorych na PBC.

- Naszym celem jest stworzenie ośrodka opieki nad pacjentami z autoimmunologicznymi schorzeniami wątroby – dodaje. – Takich poradni jest w Polsce bardzo niewiele.  Niewielu jest też specjalistów zajmujących się tym zagadnieniem. Niejednokrotnie pacjenci przez wiele lat szukają pomocy zanim zostanie ustalone prawidłowe rozpoznanie i rozpoczęte właściwe leczenie, co oczywiście zmniejsza szanse na skuteczne leczenie... Opiekę nad pacjentami prowadzić będziemy w ramach naszej działalności naukowo-klinicznej w ramach Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w ścisłej współpracy z Kliniką Hepatologii i Chorób Wewnętrznych Katedry Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby, której kierownikiem jest prof. Piotr Milkewicz.

Zgłoszenia pacjentów są przyjmowane telefonicznie w Sekretariacie Kliniki Gastroenterologii PUM u kierującego Kliniką prof. Dariusza Bielickiego pod nr tel. 91 425 32 11 lub drogą elektroniczną pod adresem e-mail: ewa.wunsch@pum.edu.pl.

A na szczecińską lekarkę możemy głosować na stronie www.polacyzwerwa.pl/glosowanie. ©℗

A. Sasinowski

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi