Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Wielki zjazd Towarzystwa Anatomicznego w Szczecinie. Powrót po ponad 40 latach

Data publikacji: 13 września 2022 r. 17:41
Ostatnia aktualizacja: 13 września 2022 r. 17:41
Wielki zjazd Towarzystwa Anatomicznego w Szczecinie. Powrót po ponad 40 latach
Fot. Anna Gniazdowska  

W środę o godz. 16.30 w Auli Rektoratu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Rybackiej 1 w Szczecinie rozpocznie się XXXIV Ogólnopolski Kongres Polskiego Towarzystwa Anatomicznego, organizowany przez szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Anatomicznego oraz Katedrę i Zakład Anatomii Prawidłowej PUM.

Po ponad 40 latach Kongres powraca do Szczecina, a nasze miasto i region będzie miało okazję gościć ponad 130 naukowców i studentów z 23 ośrodków akademickich z całego kraju, dla których szeroko pojęta anatomia stanowi pasję w odkrywaniu coraz to nowych informacji jakże niezbędnych dla pracy klinicystów i ludzi dbających o zdrowie i życie pacjentów.

Kongres Polskiego Towarzystwa Anatomicznego jest kolejnym z cyklicznie organizowanych od roku 1926 Zjazdów Polskiego Towarzystwa Anatomicznego. Odbywa się on wyjątkowo po 5-letniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19.

- Głównym zadaniem zaplanowanego w dniach 14-16 września 2022 roku Kongresu jest wymiana informacji na temat najnowszych badań naukowych prowadzonych w poszczególnych ośrodkach anatomicznych w Polsce. – mówi prof. Janusz Moryś, kierownik Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej i dodaje: – Równie istotne dla nas, organizatorów, jest zwrócenie uwagi na najnowsze trendy w nauczaniu anatomii.

Spotkanie anatomów człowieka jak i zwierząt zarówno na poziomie makroskopowym jak i mikroskopowym stanowi doskonałą okazję do wymiany wyników między młodymi i doświadczonymi badaczami, jednocześnie stanowiąc źródło nowych pomysłów i inspiracji.

- Mamy nadzieję, że Kongres pomoże w nawiązaniu współpracy naukowej między ośrodkami krajowymi. Zaplanowane sesje tematyczne obejmują aspekty anatomii prawidłowej, klinicznej, neuroanatomii, anatomii weterynaryjnej, a także histologii. – podkreśla dr hab. n. med. Aleksandra Gawlikowska-Sroka, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego, Prodziekan Wydziału Medycyny i Stomatologii PUM.

Spośród zgłoszonych prac badacze z województwa zachodniopomorskiego będą mogli przedstawić swoje osiągnięcia, co promować będzie potencjał naukowy i możliwości prowadzenia działalności naukowej na forum społeczności lokalnej Szczecina.

- Mamy także wielką nadzieję, iż pobyt uczestników Kongresu pozwoli na poznanie walorów miasta Szczecina jako prężnego ośrodka akademickiego z ogromnym potencjałem kulturalnym i krajoznawczym. – podsumowuje przewodnicząca Gawlikowska-Sroka.

Na ceremonię otwarcia Kongresu oraz wykłady inauguracyjne zaproszeni zostali pracownicy PUM, studenci oraz młodzież szkół średnich. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów - prof. dr hab. n. med. Bogdana Ciszka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który opowie o nestorze powojennej anatomii w Polsce prof. Ryszardzie Aleksandrowiczu -„Profesor Ryszard Aleksandrowicz – in memoriam”. Dr hab. n. med.  Andrzej Ossowski z PUM przedstawi historię utworzenia i dokonania PBGOT w wykładzie pt. „Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT) na przestrzeni lat”, a na zakończenie sesji dr hab. n. med. Anna Roszkowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawi wykład pt. „Wyzwania i możliwości w badaniach endogennych kannabinoidów”.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA