Wtorek, 07 maja 2024 r. 
REKLAMA

Szczecińsko-niemiecka walka z bakteriami. Pomoże owadożerna roślina?

Data publikacji: 03 listopada 2023 r. 21:49
Ostatnia aktualizacja: 23 grudnia 2023 r. 05:39
Szczecińsko-niemiecka walka z bakteriami. Pomoże owadożerna roślina?
 

Szczecińscy i niemieccy naukowcy łączą siły w walce z antybiotykoopornymi bakteriami. Pomóc im tym zadaniu mają rośliny takie jak owadożerna rosiczka. 

- Wzrastająca antybiotykooporność mikroorganizmów staje się coraz większym problemem w zakażeniach szpitalnych - mówi Emilia Kujawa z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. - Dzieje się tak między innymi ze względu na zdolność wielu bakterii do tworzenia biofilmów, czyli wielokomórkowych struktur, otoczonych warstwą organicznych substancji zewnątrzkomórkowych. Bakterie tworzą je, aby ochronić się przed szkodliwymi dla nich czynnikami zewnętrznymi, w tym antybiotykami.

Biofilm ma udział w powstaniu i rozwoju chorób przewlekłych, zwłaszcza zakażeń towarzyszących stosowaniu cewników, drenów, zakładaniu implantów oraz tworzeniu trudno gojących się ran. Mikroorganizmy w biofilmie mogą być nawet 1000 razy bardziej oporne na antybiotyki niż wolne komórki.

Badania na ten temat prowadzą zespoły prof. Łukasza Łopusiewicza z ZUT, prof. Sebastiana Guenthera z niemieckiego Universität Greifswald i dr Pawła Kwiatkowskiego z Pomorskiego  Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Naukowcy postanowili wykorzystać naturalne ekstrakty z roślin takich jak rosiczka (roślina owadożerna) czy pochodząca z południowej Afryki Elephantorrhiza elephantina, których silną aktywność hamującą tworzenie biofilmów bakteryjnych, stwierdzili wcześniej badacze z Niemiec.

Wyselekcjonowane przez polsko-niemiecki zespół wielooporne szczepy bakterii, zestawiane są z biopolimerem pokrytym materiałem uzyskanym np. z ekstraktu z rosiczki. Biopolimerem tym zazwyczaj jest forma celulozy (jednego z najbardziej rozpowszechnionych w przyrodzie polimerów, składnika większości roślin) czy alginianu (który można pozyskiwać z wodorostów). Dzięki temu, nawet najbardziej zjadliwe bakterie na cewnikach czy materiałach opatrunkowych mają znacznie mniejszą szansę rozwoju.

Badania obejmowały staże szczecińskich badaczy w Niemczech, czy wizyty niemieckich naukowców w Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych ZUT.

Zespół ma już za sobą próby aplikacji o międzynarodowe fundusze zewnętrzne.

Współpraca Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu w Greifswaldzie trwa od 2021 roku.

(as)

(Od lewej) Prof. Sebastian Guenther, prof. Łukasz Łopusiewicz oraz dr Christian Schulze połączyli siły ponad granicami. 

Rosiczka może być orężem w walce z bakteriami. 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Eryk Pomorski
2023-11-03 22:34:25
Czekam na coś co zje wszystkie wstrętne bloczki w Szczecinie. Wyburzania nie ma .

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA