wtorek, 24 października 2017.
Strona główna > Nauka > Młodzież apeluje do prezydenta

Młodzież apeluje do prezydenta

Młodzież apeluje do prezydenta
Data publikacji: 2016-12-19 13:02
Ostatnia aktualizacja: 2016-12-21 17:07
Wywietleń: 645 187179

Dziesięć podpisów widnieje pod listem otwartym skierowanym do prezydenta Andrzej Dudy przez członków Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej zawierającym apel o zawetowanie ustawy zmieniającej system oświatowy. Swój podpis pod apelem złożył m.in. uczeń XIII LO w Szczecinie Artur Ryszkiewicz.

Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej powoła minister Zalewska. Jej członkowie mają reprezentować interesy młodzieży na poziomie centralnym i opiniować działania administracji rządowej. I właśnie zabrali głos. „Uważamy proponowaną przez rząd reformę edukacji za niedopracowaną na trzech płaszczyznach. Przede wszystkim proces tworzenia jej założeń i wdrażania w życie jest za szybki. W tak krótkim okresie najmniejsze samorządy nie poradzą sobie z odpowiednim wprowadzeniem reformy w życie. Najbardziej mogą na tym ucierpieć dzieci i młodzież z małych ośrodków. Zaprzecza to wyrównywaniu szans, na którym przecież nam wszystkim najbardziej zależy. Po drugie: konsultacje społeczne nie zostały przeprowadzone w wyczerpujący sposób. Szczególnie pominięci w procesie konsultacyjnym zostali polscy uczniowie. Po trzecie: gremia eksperckie wyraziły wiele wątpliwości wobec propozycji zawartych w ustawie. Być może, gdyby reforma była przeprowadzana wolniej oraz otwarta na kompletną debatę publiczną, to wadliwe propozycje udałoby się zawczasu zweryfikować i poprawić” – czytamy w liście otwartym skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

Dalej sygnatariusze listu piszą, iż polski system edukacji nie jest idealny i należy go zmieniać, ale oczekują ewolucji, a nie rewolucji. „Pośpiech w kwestii tak ważnej jak edukacja jest niepotrzebny. Chcemy, aby wyraźnie wybrzmiało, iż jako przedstawiciele młodego pokolenia nie zgadzamy się na tak gwałtowną rewolucję w systemie oświaty i zapominaniu o siedemnastu latach budowania polskiej szkoły. Jednocześnie niniejszym listem nie mamy zamiaru stawiać się po żadnej ze stron politycznego sporu. Głównym problemem, jaki widzimy, jest zbyt szybkie wprowadzanie tak ważnej reformy”.

(a)

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: członkowie rady o zawetowanie znowelizowanej ustawy oświatowej zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy. 

Młodzież apeluje do prezydenta Młodzież apeluje do prezydenta

Komentarze

Jarun
Dzieci i ryby głosu nie mają !
2016-12-21 15:39:42
Senior
@Senior patrzysz ale niewiele widzisz. Tylko to co w TVN dla ciebie zmanipulują.
2016-12-20 16:20:10
@Senior
No patrzę. Piotrowicze i spółka próbują rozwijać komusze interesy, kosztem Polaków.
2016-12-20 07:33:29
Senior
@Senior ilość klas w szkole nie świadczy, że rządzi nami komuna. Lepiej patrz kto próbuje zachować komusze interesy, a kto temu przeciwdziała. PO, N, PSL maszerują zgodnie za ochroną interesów poprzednich właścicieli Polski. Zresztą nie robią tego bezinteresownie, bo to ich spadkobiercy w przejmowaniu na własność tego, co należy do wszystkich Polaków. Jedynie PiS zwalcza tą kastę właścicieli i pozbawia ich nienależnych przywilejów. Konsultacje odnośnie konieczności przeprowadzenia zmian w systemie edukacji odbyły się podczas kampanii wyborczej. Polacy opowiedzieli się za zmianami dając PiS-owi niespotykaną dotąd liczbę mandatów w parlamencie. Damy radę!
2016-12-19 21:44:23
@Senior
PiS przywraca komunę. 7-, a potem 8-klasową podstawówkę wprowadzili komuniści. Zlikwidowano ją kilkanaście lat temu, już w wolnej Polsce. Teraz PiS chce powrotu do komuny i przywrócenie tej 8-klasowej podstawówki jest jednym z elementów planu. Wbrew woli społeczeństwa, bez konsultacji. Władza się ze społeczeństwem znów nie musi liczyć.
2016-12-19 19:00:22
Senior
@Senior co ty trujesz? Jaki powrót do komuny? Powrót do komuny to dzisiejsza opozycja (za wyjątkiem Kukiz 15) i to oni są przeciwni reformie edukacji, którą poparli Polacy w zeszłorocznych wyborach, a rząd teraz wprowadza. Więzienie dla opozycji? Damy radę i bez tego!
2016-12-19 17:42:44
@Senior
Marzy Ci się powrót do komuny, prawda? Lepiej było? A opozycję do więzienia należy wsadzić, tak?
2016-12-19 16:43:15
Antek
"Sprawdźcie, czyje są to dzieci?" Co to ma być? Komuna Ci się zamarzyła kibicu? Chcesz powsadzać już do więzień? Rodziców? Otóż - są to dzieci, które powołała minister Zalewska z PiS-u do Rady Dzieci i Młodzieży. Powołała je po to to, żeby mogły wyrażać swoją opinię. Chcesz powiedzieć, że miały się tam uczyć, że należy jedynie klaskać władzy? Szkoda, że nikt z komentatorów się nie pokusił, żeby ten list przeczytać. A jest on bardzo wyważony, nie ma w nim żadnego jadu, jedynie nawoływanie do głębszego przemyślenia reformy i podejmowanie działań ewolucyjnych, nie rewolucyjnych.
2016-12-19 16:41:51
Senior
Droga młodzieży! O tej reformie zdecydowaliśmy już rok temu podczas wyborów parlamentarnych. Im mniej starego, nieudanego systemu wprowadzonego przez środowiska POwskie (bez względu jak się wówczas nazywały), tym dla polskiej młodzieży lepiej. Rozumiem wasze zdziwienie faktem, że wygrana opcja polityczna konsekwentnie realizuje swój program wyborczy i budzi to w was odczucie, że "za szybko". Po 8 latach PO i nie spełnianiu przez nich żadnych obietnic wyborczych to rzeczywiście szok. Nie bójcie się. Damy radę!
2016-12-19 15:08:18
kibic
sprawdzcie kogo to sa dzieci,bo rodzice nie mieli odwagi ... żenada.
2016-12-19 14:28:01
ZSMP
Jest KOD, to muszą być i pionierzy!
2016-12-19 14:19:11
Błędy
Jeśli tyle błędu w liście formalnym robi szkolna młodzież - to tylko należy się za głowę złapać...