poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Nauka > Kolejny sukces Trzynastki

Kolejny sukces Trzynastki

Kolejny sukces Trzynastki
Data publikacji: 2016-06-03 15:40
Ostatnia aktualizacja: 2016-06-03 15:40
Wywietleń: 1259 136321

Cztery szczecińskie licea ogólnokształcące znalazły się w Rankingu Liceów STEM, miesięcznika "Perspektywy". Zestawia on 200 szkół, które najlepiej w kraju kształcą w naukach ścisłych. Najwyżej ze Szczecina uplasowało się XIII LO zajmując trzecią lokatę w Polsce.

Po raz drugi "Perspektywy" podsumowały wyniki kształcenia w STEM, czyli Science, Technology, Engineering, Mathematics (nauka, technologia, inżynieria i matematyka). Zdaniem autorów rankingu są to te obszary kształcenia, przez które wiedzie najkrótsza droga do kariery w nauce i technice, a bez dobrej edukacji w zakresie STEM nie ma innowacyjności, rozwoju i dobrobytu. Ranking ma zwrócić na to uwagę i obudzić w młodych ludziach pasję do takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, chemia i informatyka oraz zachęcić ich do podejmowania takich studiów.

Sklasyfikowano 200 najlepszych liceów STEM w Polsce. Pierwsze miejsce zajęło XIV LO im. S. Staszica w Warszawie, drugie - Liceum Akademickie UMK w Toruniu, trzecie - XIII LO w Szczecinie, które w tym roku zajęło pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Liceów. Pod uwagę brano wyniki maturalne z przedmiotów obowiązkowych, z przedmiotów dodatkowych i olimpiad.

- To dla nas duży sukces. Dziesięć pierwszych szkół, to licea z czołówki Rankingu "Perspektyw". Przed nami jest warszawski "Staszic" i liceum toruńskie, szkoły które specjalizują się w przedmiotach ścisłych - powiedział Cezary Urban, który w środę odebrał dyplom z rąk wiceministra edukacji Macieja Kopcia. - W ubiegłym roku w rankingu STEM naszą szkołę sklasyfikowano na ósmym miejscu, mamy jednak boom na kształcenie w przedmiotach ścisłych i przyrodniczych.

Oprócz XIII LO, w rankingu znalazły się jeszcze trzy szczecińskie licea. Miejsce 41 zajęło V LO, miejsce 61 - II LO, miejsce 174 - IX LO.

Po raz pierwszy przygotowano również Ranking Techników STEM. Wśród 100 najlepszych z nich znalazły się dwie szczecińskie szkoły. Miejsce 27 zajęło Technikum Elektryczno-Elektroniczne w ZSEE, a miejsce 55 - Technikum Informatyczne w SCI. W kraju zwyciężyło Technikum Łączności nr 14 w Krakowie, na drugim miejscu jest Technikum Zawodowe nr 7 w Nowym Sączu, na trzecim - Technikum w ZSE w Radomiu.

Według autorów, ranking ma pomóc kandydatom zainteresowanym naukami ścisłymi i technicznymi w wyborze szkół, a dla wiodących uczelni ma być wskaźnikiem poziomu przygotowania absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.©℗

Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: XIII LO trzecie w kraju w naukach ścisłych

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi