czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Nauka > Aplikacja pilnuje diety

Aplikacja pilnuje diety

Aplikacja pilnuje diety
Data publikacji: 2016-07-29 19:52
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-29 23:06
Wywietleń: 2266 146390

W większości krajów Europy ponad połowa dorosłych ma nadwagę lub jest otyła z powodu złego odżywiania, co jest przyczyną wielu chorób i ok. 320 tys. zgonów rocznie. Najczęstszym powodem niepowodzenia w utrzymaniu zdrowej diety jest słabnąca motywacja i nieprzestrzeganie zaleceń żywieniowych. Szczecińska firma TiqDiet stworzyła aplikację, która ma wspierać dietetyków i pacjentów.

Z badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że ze wszystkich czynników negatywnie wpływających na zdrowie i dobrostan Europejczyków najważniejsze są żywieniowe. Główną przyczyną niepełnosprawności i zgonów są choroby niezakaźne, tj. układu krążenia oraz oddechowego, cukrzyca i nowotwory. Wynikają one najczęściej z otyłości, zbyt dużego spożycia pokarmów wysokokalorycznych, tłuszczów nasyconych, cukru i soli przy jednoczesnej małej konsumpcji warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych.

Aż 59 proc. dietetyków uważa, że spadająca motywacja pacjenta to jedna z największych barier skutecznej terapii. Natomiast 76 proc. przyznaje, że nie znalazło sposobu na skuteczną weryfikację, czy ich zalecenia są przestrzegane. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez startup TiqDiet wśród 783 specjalistów z zakresu żywienia. Te statystyki miały wpływ na kształt aplikacji stworzonej przez przedsiębiorców ze Szczecina, którzy przygotowali technologię na potrzeby zarówno dietetyków, jak i ich podopiecznych. Rozwijają ją w Technoparku Pomerania.

TiqDiet to narzędzie, które umożliwia dietetykom stały kontakt z pacjentami. Za pomocą komputera bądź smartfona na bieżąco mogą śledzić, co robi podopieczny i czy się stosuje do ich zaleceń. Zadaniem pacjenta jest odznaczanie, czy zastosował się do jadłospisu i planu treningu na dany dzień.

– Pacjent dostaje powiadomienia na swój telefon, co i kiedy ma zjeść, jakie leki wziąć i kiedy potrenować, wszystko zgodnie z planem przygotowanym przez dietetyka. To ma mu pomóc w zmianie stylu życia i utrzymaniu motywacji do działania – wyjaśnia Michael Kacprzak, prezes i założyciel TiqDiet. Aplikacja ma też być platformą kojarzącą w podobny sposób m.in. sportowców z ich doradcami czy ćwiczących z personalnymi trenerami fitness.

– TiqDiet debiutuje na polskim rynku, ale ma ambicję na podbój zagranicy – mówi prezes szczecińskiej firmy. – Szacowany potencjał rynku przekracza 40 mln USD rocznie. Po międzynarodowej konferencji Wolves Summit w Warszawie zgłosiło się do nas wielu inwestorów chcących wspomóc nas w ekspansji na rynki zagraniczne. To dla nas najlepszy dowód, że nasze szacunki nie są na wyrost. (mag)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny