środa, 22 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Złote skarby Ukrainy

Złote skarby Ukrainy [GALERIA]

Złote skarby Ukrainy
Data publikacji: 2016-06-10 11:39
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1693 138474

Bajeczne piękne i równie bajecznie cenne ukraińskie zabytki obejrzymy za miesiąc w Szczecinie. Scytyjskie i bizantyjskie złoto, trypolskie naczynia, klejnoty starożytnych Greków i Rzymian, pokazane zostaną na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich. Ekspozycja zostanie u nas przez cały rok!

„Ukraina światu. Skarby Ukrainy z kolekcji Platar" obejmie blisko 500 bezcennych artefaktów, dokumentujących najważniejsze okresy z historii sąsiadującego z Polską kraju, poczynając od osiągnięć kultury trypolskiej poprzez dzieła Kimmerów, Scytów, Sarmatów, Greków, Rzymian, Bizancjum i Rusi Kijowskiej. Przedmioty pochodzą z prywatnej kolekcji, zgromadzonej w Kijowie przez dwóch ukraińskich przemysłowców i mecenasów sztuki.

- Dwa lata staraliśmy się o możliwość pokazania tej wystawy u nas - mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich. - Udało się i przyjadą do nas dzieła unikatowe: naczynia, figurki, broń, przedmioty codziennego użytku i przede wszystkim przepiękna biżuteria. Ekspozycję otworzymy 15 lipca, w Galerii Północnej, a zamkniemy 20 czerwca 2017 roku.

Najstarsze precjoza na wystawie pochodzą z 6 tysiąclecia p.n.e., najmłodsze - z XII wieku n.e. Wszystkie zachwycają bogatą ornamentyką i niesłychaną precyzją wykonania.

Henryk Kołodziej, honorowy konsul Ukrainy w Szczecinie, nie ukrywa, że cieszą go takie wystawy: - Nasza społeczność przyzwyczaiła się już do obecności kultury ukraińskiej. To dobrze, że kontynuujemy i rozwijamy współpracę z ukraińskimi instytucjami kultury.

„Skarby Ukrainy" były kilka lat temu pokazywane w Polsce, w Warszawie, w Muzeum Narodowym. O randze prezentowanej kolekcji może świadczyć fakt, iż w wernisażu udział wzięli ówcześni prezydenci Polski i Ukrainy.©℗

(kas)

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Dużą część wystawy stanowić będzie niezwykłej urody biżuteria, zdobiona szlachetnymi kamieniami.

 

 

Złote skarby Ukrainy Złote skarby Ukrainy Złote skarby Ukrainy Złote skarby Ukrainy Złote skarby Ukrainy Złote skarby Ukrainy

Komentarze

To skarby tej samej
Ukrainy, którą hrabia Stadion Fritz wynalazł w 1848 ?...
2016-06-10 19:52:34

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny