czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Zamkowy finisz

Zamkowy finisz

Zamkowy finisz
Data publikacji: 2015-08-28 13:46
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1342 15601

Powoli dobiega końca remont północnego skrzydła szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich. Oficjalne otwarcie zaplanowane jest na 23 października. Modernizacja była gruntowna, od piwnic po dach, na którym powstaje taras widokowy. Koszt prac to 23 miliony złotych, z czego 19 milionów to dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego.©℗

(kas)

 

Na zdjęciach: Powyżej - najbardziej spektakularną odmianę przeszła sala Bogusława. Białe ściany i równie biały sufit pokryte zostały malaturami w kolorach ugru, szarości i zieleni. Pracowało nad nimi 20 konserwatorów, od lutego do czerwca. Malowidła nawiązują do okresu renesansu, widać na nich motywy okuciowe, roślinne i zwierzęce.

Poniżej - podczas prac remontowych natrafiono na szereg zabytkowych reliktów, w tym widoczne na zdjęciu pozostałości po Kamiennym Domu, czyli pierwszej murowanej siedzibie Gryfitów. Wszystkie cenne odkrycia zostaną obudowane szkłem i podświetlone.

Prace w skrzydle północnym wciąż trwają. Kładzione są m.in. podłogowe, ceramiczne kafle przypominające ceglaną posadzkę w najstarszym, zachowanym fragmencie zamku, tuż obok krypty książęcej.

Fot. Dariusz GORAJSKI

Zamkowy finisz Zamkowy finisz

Komentarze

quszcz
Cudownie
2015-08-29 18:05:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny