czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Zabrzmiały altówki

Zabrzmiały altówki

Zabrzmiały altówki
Data publikacji: 2016-11-25 12:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 905 175994

Uczniowie szkół muzycznych z całej Polski przez dwa dni prezentowali w Szczecinie swoje umiejętności gry na altówce. Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego po raz trzeci zorganizował Ogólnopolski Konkurs Altówkowy im. Dominika Rutkowskiego. Środowy koncert laureatów potwierdził jego wysoki poziom.

-  Poziom przygotowania uczniów w poszczególnych kategoriach oceniam bardzo wysoko - powiedział przewodniczący jury prof. Stefan Kamasa z Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. - Stwierdzam, że instrument tak kiedyś niepopularny, jakim jest altówka, jest obecnie jest dla świata muzycznego coraz częściej wydobywany. W sensie ekspresji ma on dużo możliwości kolorystycznych i może nie jest tak błyskotliwy jak skrzypce, ale jest głosem ludzkim.

Jurorzy podkreślali, iż przed uczestnikami konkursu było nie lada wyzwanie, bowiem mieli oni do wykonania obszerny, grany z pamięci program. Uczniowie szkół pierwszego i drugiego stopnia podzieleni na sześć grup, występowali w dwóch etapach. W każdym z nich, zależnie od kategorii wykonywali po dwa lub trzy utwory, czasem w dwóch częściach. - Wszystkie występy zostały zarejestrowane kamerą, tak by każdy uczestnik mógł je wraz z nauczycielem obejrzeć i przeanalizować - podkreślił Włodzimierz Radin-Rutkowski, koordynator konkursu, prowadzący klasę altówki w ZSM.

Dyrektor ZSM Piotr Piechocki podkreślił, że jest to znaczący konkurs o wysokiej randze, który uświetniają znamienici jurorzy z polskich uczelni, pod przewodnictwem prof. Stefana Kamasy. Dyrektor wspomniał też patrona konkursu - Dominika Rutkowskiego, znakomitego muzyka i pedagoga ZSM, który zmarł pięć lat temu oraz członka jury, Stanisława Sadłowskiego, zmarłego w ub.r., byłego dyrektora ZSM.

- Dominik Rutkowski był jednym z moich pierwszych uczniów na Akademii w Warszawie. Bardzo miło go wspominam, jako uczeń był bardzo sumienny. Spotykaliśmy się także już po jego studiach, kiedy był muzykiem w Filharmonii Szczecińskiej i kameralistą. Przyjeżdżałem na jego koncerty, które ceniłem, podobnie jak spotkania z nim - wspominał prof. Stefan Kamasa.

Wszystkie koncerty i przesłuchania konkursowe były otwarte dla publiczności. - Jestem pod dużym wrażeniem przygotowania tych młodych ludzi. Uczniowie szkół drugiego stopnia zaprezentowali poziom muzyków zawodowych. To była prawdziwa przyjemność móc ich wysłuchać - powiedziała skrzypaczka Barbara Rutkowska, wdowa po Dominiku Rutkowskim.

W Koncercie laureatów wystąpiło czworo zwycięzców: Mieszko Baszczak (pierwsze miejsce) z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej nr 1 w Warszawie, Dorota Maria Kolinek (drugie miejsce) z OSM nr 1 w Warszawie, Agata Łabowska (drugie miejsce) z OSM I i II St. we Wrocławiu oraz Karolina Pawul (pierwsze miejsce) z Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st. w Warszawie. Oprócz nich laureatami zostali: Gabriela Tews i Zofia Janiszewska z PSM I st. w Wągrowcu, Katarzyna Nowogrodzka z PSM w Jelenie Górze - wszystkie zdobyły drugie miejsca w swoich kategoriach. Poza tym wyróżnienie otrzymała Maria Korczyńska z ZSM w Warszawie.

- Konkurs prezentował wysoki poziom. Uczestnicy, którzy przyjechali z całej Polski prezentowali się w różnorodnym programie - powiedział dyrektor ZSM Piotr Piechocki. - Konkurs oraz koncert laureatów odbyły się w nowej, zmodernizowanej sali kameralnej, która spełniła oczekiwania wykonawców i słuchaczy.

Elżbieta KUBERA

Fot Elżbieta KUBERA

NZ Zdobywczyni pierwszego miejsca w grupie szóstej Karolina Pawul z Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st. w Warszawie  

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny