wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Współczesny ruszy w Polskę

Współczesny ruszy w Polskę

Współczesny ruszy w Polskę
Data publikacji: 2016-08-23 08:09
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 162 149400

Szczeciński Teatr Współczesny zakwalifikowany został o tegorocznej edycji akcji „Teatr Polska". Wśród 18 spektakli, jakie pokazane zostaną w 63 miejscowościach, znajdzie się „Trollgatan. Ulica Trolli” w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego. 

Spektakl, wystawiany był w cyklu „Pikseloza", skupiającym się na najbardziej palących problemach świata współczesnego. „Trollgatan" porusza kwestię medialnego szumu wobec kryzysu migracyjnego, stawia też pytania o miejsce Polaków w Unii Europejskiej. Bohaterami jest tu grupa osób. Andżela, nawiązuje znajomość z Larsem, poznanym na czacie Szwedem. Dziewczyna marzy o emigracji do Skandynawii i wierzy, że nic złego nie może jej tam spotkać. Miętus z Grodziska, już w Szwecji mieszka, jednak nie czuje się tam do końca szczęśliwy. Tymczasem dziennikarz Sven pisze nowy teatralny tekst dotyczący neonazistów...

W przedstawieniu Tomasza Kaczorowskiego występują Magdalena Wrani-Stachowska, Iwona Kowalska, Przemysław Walich, Michał Lewandowski, Paweł Adamski i Grażyna Madej. Premiera „Trollgatan" odbyła się w październiku 2015 r.

Program Teatr Polska jest organizowany od 2009 roku ze środków Ministerstwa Kultury. Jego celem jest ułatwienie dostępu do oferty polskich scen dla mieszkańców mniejszych miejscowości.  Do tej pory, w objazdy pojechało 117 inscenizacji, które zobaczyło łącznie ponad 200 tys. widzów.

W tegorocznej edycji zaprezentowanych zostanie 18 spektakli, na 152 pokazach w 63 miejscowościach. Wśród tytułów są m.in. „Broniewski" z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, „Dzieje grzechu" z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, „Lalka" z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, czy - znana szczecinianom uczestniczącym w festiwalu Kontrapunkt - „Ewelina płacze" z TR Warszawa.

Przedstawienia będą grane m.in. w szkołach, domach kultury i innych lokalnych jednostkach kultury. Będą im towarzyszyć m.in. warsztaty wprowadzające do tematyki spektakli. „Trollgatan" we wrześniu i w listopadzie pokazany zostanie w miejscowościach województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego.

(kas)

 

Na zdjęciu: Przemysław Walich i Grażyna Madej

Fot. Piotr Nykowski

Komentarze

Roberto
Same czołowe polskie sceny w gronie naszego współczesnego ;) brakuje jeszcze teatrów z Gniezna, Grudziądza,Tarnowa i Rzeszowa. To jakiś przegląd zespołów prowincjonalnych raczej.
2016-08-23 11:23:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi