środa, 18 października 2017.
Strona główna > Kultura > Wirujący Derwisze

Wirujący Derwisze

Wirujący Derwisze
Data publikacji: 2016-04-20 22:09
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 983 129129

Dziewięciu artystów, w tym dwóch wirujących derwiszy, zespołu Noureddine Khourshida z Syrii swoim niezwykłym spektaklem rozpoczęło w środę (20 kwietnia) kolejną edycję cyklu koncertów: Szczecin Music Fest. Półtoragodzinne przedstawienie zakończyło się owacjami na stojąco.

Zespół założony w 1987 roku przez Noureddine Khourshida pochodzi z Damaszku. Grupa specjalizuje się w wykonywaniu pieśni religijnych. Niezwykłych, bo odwołujących się do tradycji powstałego w XIII wieku mistycznego zakonu Wirujących Derwiszy. Derwisze, czyli żebracy, od samego początku istnienia oddawali chwałę Bogu w sposób wyjątkowy – poprzez wirowanie tancerzy wokół własnej osi.

Zgodnie z planem artyści wykonali w szczecińskiej filharmonii pięć utworów. Szósty wymusiła na nich widownia zauroczona oryginalną muzyką, śpiewem i, przede wszystkim, tańcem. Kolejne koncerty cyklu Szczecin Music Fest będą równie zachwycające? Zobaczymy. Następna gwiazda cyklu, to mistrz kontrabasu: Avishai Cohen z Izraela. (lw)

 

Fot. (arch.)

Komentarze

henryka szczecin
Cztery lata temu byłam na wycieczce w Turcji. Właśnie w Konji mielimy wieczór Turecki,na którym tańczyli Derwisze. Podczas wykonywania przez nich tańca ,obowiązywał zakaz robienia zdjęć. Gdy zakończyli ,można było fotografować ich na specjalnych warunkach. To było coś niezapomnianego.Pozdrawiam.
2016-04-23 17:06:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi