sobota, 23 września 2017.
Strona główna > Kultura > Wiedźmin i Pan Tadeusz

Wiedźmin i Pan Tadeusz

Wiedźmin i Pan Tadeusz
Data publikacji: 2017-06-07 21:03
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-02 18:00
Wywietleń: 302 267944

Święto Książki przez cały bieżący tydzień obchodzi I Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie. Licealiści włączają się w głośne wspólne czytanie, czytają też dla przedszkolaków, uczestniczą w akcji bookcrossingu, spotkaniach z pisarkami i konkursach.

- Jak co roku w czerwcu obchodzimy szkolne Święto Książki, które ma pokazać wartość i przyjemność płynącą z obcowania z lekturą. Uczniowie, zachęceni przez swych nauczycieli, chętnie w nim uczestniczą i biorą udział w konkursach z nim związanych - podkreślają bibliotekarki Jolanta Obuchowicz i Monika Trybocka, organizatorki Święta Książki w I LO.

Podobnie jak wiele innych szczecińskich szkół, w poniedziałek (6 czerwca) licealiści, włączyli się w akcję czytania  „Lokomotywy” Juliana Tuwima dla dzieci. W ten sposób zainaugurowali XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, w którym uczestniczy prawie 8 tysięcy placówek z całej Polski. Wydarzenia pod hasłem „Czytanie zbliża” odbyło się z inicjatywy Fundacji ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom. To tylko jeden element Święta Książki w I LO. We wtorek bowiem zorganizowano tam akcję "5 minut dla książki", dzięki której uczniowie czytali swoje ulubione teksty szkolnym kolegom. Chętni uczestniczyli także w konkursie ze znajomości literatury fantasy. Czytaniu towarzyszył także konkurs na przebranie za ulubioną postać literacką. Po szkolnych korytarzach przechadzali się zatem bohaterowie "Wiedźmina" i "Pana Tadeusza". Zdarzały się całe klasy, które występowały w strojach stylizowanych na bohaterów rozmaitych książek. Nie zabrakło też konkursów na projekty graficzne, jak: sleeve face, czyli "wpisanie się" w okładkę książki, memy z książką i hasłem promującym czytanie, projekt zakładki do książki. Był także konkurs literacki "To powinno się skończyć inaczej!", w którym licealiści dopisywali własne zakończenie ulubionej lub niedawno przeczytanej książki. Głównym punktem środowych wydarzeń było spotkanie z pisarkami: Dianą Ross i Sylwią Trojanowską, uczennicami I LO.

Świętu towarzyszy akcja bookcrossingu, czyli swobodnej wymiany książek na szkolnym korytarzu. Przygotowano również wystawę "Znalezione w książkach".

Uczestnicy wydarzeń przyznają, że nic nie zastąpi kontaktu z prawdziwą książką, która dostarcza wielu wrażeń i emocji. Natomiast organizatorki są zdania, że takie wydarzenie propaguje czytanie, ponieważ zachęcają do niego sami uczniowie.

(el)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Elektryczny autobus w zajezdni
Wielkie latawce na niebie
Korki na Sczanieckiej
Poprzedni Następny

Nekrologi