środa, 22 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Szczecin też czyta Prusa

Szczecin też czyta Prusa

Szczecin też czyta Prusa
Data publikacji: 2015-09-03 13:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 804 18061

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie i Książnica Pomorska włączają się w akcję "Cała Polska czyta Prusa" zaplanowaną na sobotę. Ta pierwsza instytucja zaprasza do salonu ProMedia przy al. Wojska Polskiego 2 na g. 15, ta druga - na Jasne Błonia na g. 16.

To już czwarta edycja Narodowego Czytania, po „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza, utworach Aleksandra Fredry i ubiegłorocznej „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Tym razem spotykamy się z powieścią „Lalka”, autorstwa najwybitniejszego przedstawiciela pozytywizmu w literaturze polskiej. Powieść, panorama Warszawy i trzech generacji społeczeństwa polskiego, ukazała się pod koniec XIX wieku i jest dziś jednym z kamieni milowych polskiej literatury. Na plan pierwszy wysuwają się losy Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej oraz Ignacego Rzeckiego. 

Do udziału w wydarzeniu MBP zaprosiła szczecińskich aktorów, dziennikarzy, publicystów, przedstawicieli instytucji kulturalnych i twórców. Swój akces potwierdzili między innymi: Jacek Piątkowski, Grzegorz Matz, Adam "Łona" Zieliński, Jacek Jekiel, Jolanta Liskowacka, Elżbieta Pokidańska, Krzysztof Lichtblau. W sumie finalne fragmenty „Lalki” odczyta dwadzieścia sześć osób.
Wszyscy, którzy przyniosą swój egzemplarz „Lalki”, będą mogli otrzymać okolicznościową pieczęć, upamiętniającą Narodowe czytanie.

Z kolei na Jasnych Błoniach aktorzy Teatru Polskiego w Szczecinie zainscenizują fragmenty powieści Prusa. Wydarzenie będzie promowało Festiwal Czytania "Odkrywcy wyobraźni", który odbędzie się 2 - 5 października w Szczecinie.

(as)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny