Sobota, 27 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Święto Poezji w Szczecinie. Wiersze „zakwitły” w parku Żeromskiego

Data publikacji: 21 marca 2024 r. 16:24
Ostatnia aktualizacja: 21 marca 2024 r. 16:24
Święto Poezji w Szczecinie. Wiersze „zakwitły” w parku Żeromskiego
W Międzynarodowy Dzień Poezji w Szczecinie zakwitły kolorowe kartki z wierszami ulubionych poetów szczecinian. Fot. Ryszard Pakieser  

Tadeusz Gajcy, Ernest Bryll, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert - wiersze tych, jak i wielu innych poetów i poetek można było spotkać, spacerując w czwartek w parku Żeromskiego. Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji Dom Kultury „Klub Skolwin” zawiesił na drzewach kolorowe karteczki z wierszami zaproponowanymi wcześniej przez szczecinian. 

Karteczki przypominają stronę z dawnego kalendarza ściennego. Na jednej stronie znajduje się data 21 marca podpisana jako Międzynarodowy Dzień Poezji. Z tyłu jest wiersz wraz z nazwiskiem osoby, która go zaproponowała. Akcja zbierania propozycji trwała do końca lutego. Wśród zgłaszających znaleźli się ludzie ze świata kultury oraz mieszkańcy Szczecina. W sumie zgłosiło się czterdzieści osób, które przysyłały czasem nawet do kilkunastu wierszy. Prawie wszystkie trafiły na kolorowe fiszki. To nowość, jeśli chodzi o formułę tej akcji. W ubiegłym roku wiersze wybierał Marek Maj z DK „Klub Skolwin”.

Akcja spotkała się z żywym zainteresowaniem przechodniów. Ludzie zatrzymywali się, czytali i zabierali ze sobą karteczki. Wśród czytelników pojawiły się grupy młodzieży, które świętowały jednocześnie dzień wagarowicza i początek wiosny. 

Entuzjazmu nie krył Marek Maj, organizator.

- Pomimo deszczu, jest pięknie i kolorowo. Ludzie zatrzymują się i czytają wiersze, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni - mówił. - Cieszymy się również z tego, że kiedy dowiadują się, o co w tej akcji chodzi, to na ich twarzach pojawia się promienny uśmiech. 

 Wierzy, że takie wydarzenia w dużym stopniu przyczyniają się do większego zainteresowania poezją:

- Odkrywam w tej akcji, że w pośpiechu dnia codziennego w ludziach ujawnia się  ta potrzeba obcowania z poezją, czego na co dzień nie praktykują i rzadko zaglądają do tomów wierszy. Poprzez wyjście z poezją w przestrzeń publiczną, uświadamiamy ludziom, że jednak poezja istnieje, jest dla nas ważna, opowiada nam świat, odkrywa w nas nasz stosunek do świata, nasze emocje i nasze uczucia, które są gdzieś ukryte i z których nie zdajemy sobie sprawy. A czasami przez dwa, trzy wersy odkrywamy sami siebie, swoje widzenie świata. Poezja jest ważna i zawsze będzie ważna. ©℗

Agata Jankowska

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA