poniedziałek, 22 stycznia 2018.
Strona główna > Kultura > Siła na Kontrapunkcie

Siła na Kontrapunkcie

Siła na Kontrapunkcie
Data publikacji: 2017-01-25 19:03
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1883 206881

A jednak się uda: głośny spektakl „Biała siła, czarna pamięć" w reżyserii Piotra Ratajczaka zostanie pokazany podczas festiwalu Kontrapunkt! Jeszcze kilka dni temu nie było to takie pewne, po tym jak nowy dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku zdjął spektakl z afisza i wycofał z ogólnopolskich przeglądów.

- Sprawa wzbudziła liczne komentarze, pojawiło się mnóstwo publikacji i pytań, dlatego chcemy zapewnić, że w Szczecinie to przedstawienie zobaczymy - zapewnia Daniel Źródlewski, rzecznik tegorocznego Kontrapunktu. - „Biała siła" zostanie wystawiona 26 kwietnia, dwukrotnie. To pierwsza z festiwalowych propozycji konkursowych, którą ujawniamy. Kolejne tytuły podamy już wkrótce.

Punktem wyjścia do „Białej siły, czarnej pamięci" jest zbiór reportaży Marcina Kąckiego.

- Nie jest to jednak adaptacja, wierne przeniesienie bohaterów i sytuacji zebranych przez dziennikarza - czytamy na stronie Teatru Dramatycznego. - W spektaklu inspirujemy się historiami i ludźmi. Nikogo nie osądzamy i nie oceniamy. Przedstawiamy racje, przyglądamy się postawom i stawiamy pytania, na przykład takie, co my zrobilibyśmy wtedy? Co my powiedzielibyśmy młodemu neofaszyście malującemu na murze ten dziwny znak, o którym miejscowy prokurator napisał „symbol szczęścia”. A może to wszystko nieprawda. Medialny spisek. Nagonka. Może Białystok to nie jest stolica antysemityzmu i kibolskich porachunków, ale naprawdę miasto pełne miłosierdzia, perła wschodu, Wersal, wielokulturowa, otwarta, zielona i przyjazna metropolia. Może tak. A może nie. W teatrze nie powinno być łatwych pytań ani tym bardziej łatwych odpowiedzi.

Spektakl dostał pierwszą nagrodę na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona” w Zabrzu a Piotr Ratajczak został nagrodzony tam za reżyserię. Przeciwko „Białej sile" demonstrowały organizacje katolickie, ONR i Młodzież Wszechpolska. Po zmianie dyrekcji Teatru Dramatycznego, przedstawienie zostało wycofane z repertuaru oraz festiwali. Po tym, jak odciął się od tej decyzji marszałek województwa podlaskiego, dyrektor zmienił swoje postanowienie i dlatego w Szczecinie będziemy mogli „Białą siłę" zobaczyć.

Piotr Ratajczak, reżyser spektaklu to postać dla Kontrapunktu bardzo ważna: szczecinianin, laureat wielu nagród (w tym Nagrody Jury plebiscytu Bursztynowy Pierścień) był przez kilka lat członkiem komisji artystycznej festiwalu.

(kas)

Na zdjęciu: „Biała siła, czarna pamięć" w reżyserii Piotra Ratajczaka pokazana zostanie w Kontrapunktowym konkursie

Fot. Z. WAŚ

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Bicie rekordu w spinningu rowerowym
Światełko do nieba 2018
Wielkie granie na Łasztowni
Poprzedni Następny

kondolencje

Elżbiety Zych
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy