wtorek, 24 października 2017.
Strona główna > Kultura > Rybacy z dawnych lat

Rybacy z dawnych lat

Rybacy z dawnych lat
Data publikacji: 2016-07-14 18:38
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 129 143792

"Rybacy z przeszłości. Narzędzia i sprzęt rybaków pomorskich" to temat wystawy, jaką od połowy lipca będzie można oglądać w szczecińskim Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego. Wernisaż w najbliższy piątek (15 lipca) o godz. 18. Ekspozycja będzie dostępna do 20 listopada.

Zbiór dawnych narzędzi i sprzętów używanych w tradycyjnym rybołówstwie łodziowym stanowi jedną z cenniejszych kolekcji Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie. Obecnie liczy ona prawie 700 muzealiów, które w ponad 80 procentach zostały zgromadzone w okresie powojennym. 

W działowym archiwum przechowywany jest także interesujący i cenny zespół fotografii powstałych w pierwszych trzydziestu latach XX wieku, które prezentują życie i pracę ówczesnych rybaków pomorskich, narzędzia połowowe oraz przystanie morskie i rzeczne. Ponadto zbiór zawiera zdjęcia dokumentujące rozwój powojennego rybołówstwa na Pomorzu Zachodnim. Zgromadzono w nim ponad 1600 zdjęć czarno-białych, kolorowych i wykonanych techniką cyfrową.

Wystawa Rybacy z przeszłości przedstawia tradycyjne śródlądowe i przybrzeżne rybołówstwo pomorskie poprzez charakterystyczne dla niego narzędzia i sprzęty. Należą do nich narzędzia kolne i haczykowe, na które nabijane są ryby, różnego rodzaju pułapki do swobodnego wpływania zwierząt, ale nie mogą już z nich wypłynąć, sieci, które więżą i oplatają ryby, oraz takie, które umożliwiają przygotowanie, użytkowanie, naprawę i transport wszystkich elementów potrzebnych do połowu.

Obraz tradycyjnego rybołówstwa łodziowego i dawnej codzienności pomorskich wsi na ekspozycji  ukazują archiwalne fotografie uzupełniające ocalone w muzeum zabytki kultury rybackiej. Na wystawie z eksponatami etnograficznymi korespondują zabytki archeologiczne, które pokazują niezmienną prostotę i doskonałość narzędzi służących rybakom od najdawniejszych czasów. 

Trudna i często niebezpieczna praca związana z połowem pobudza wyobraźnię, dlatego też jest częstym tematem marynistycznym. Obrazy między innymi Władysława Jarockiego, Łukasza Niewisiewicza, Otto Langego, Johannesa Mangelsa ilustrują i uzupełniają ekspozycję o zawodzie, który w coraz szybszym tempie przechodzi do przeszłości.

opr. (MIR)

Fot. arch. Muzeum Narodowego w Szczecinie

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi