środa, 24 stycznia 2018.
Strona główna > Kultura > Rembrandt z drukarki

Rembrandt z drukarki

Rembrandt z drukarki
Data publikacji: 2016-04-06 12:39
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 439 127134

Najnowszy portret Rembrandta, stworzony wspólnymi siłami historyków sztuki, mistrzów techniki komputerowej i analityków danych, pokazano w Amsterdamie. Do jego realizacji wykorzystano technikę druku 3D.

Do sporządzenia obrazu posłużono się informacjami zawartymi we wszystkich 346 znanych obrazach holenderskiego mistrza światłocienia i przetransponowano je na algorytmy. Algorytmy te wraz z technikami rozpoznawania twarzy stosowanymi w kryminalistyce posłużyły do wykonania portretu w manierze Rembrandta.

Dzieło zatytułowane „Kolejny Rembrandt” ma 148 mln pikseli i składa się z niemal 170 tys. odrębnych cząsteczek znanych prac Rembrandta. Ma wymiary 70 na 55 cm i przedstawia mężczyznę rasy białej w wieku 30-40 lat ubranego w XVII-wieczny ciemny strój z charakterystyczną białą kryzą.

Zadanie było bardziej pracochłonne niż namalowanie portretu – trwało półtora roku. W dodatku miłośników sztuki wcale ono nie przekonuje – podał holenderski nadawca Nos, który cytuje jedną z wypowiedzi: „Chciałbym mocniejszego zaakcentowania kryzy i żeby obraz w ogóle był ostrzejszy”.

O „Kolejnym Rembrandcie” obszernie pisze m.in. prasa brytyjska, stawiając pytania o znaczenie całego przedsięwzięcia. Według historyka sztuki Gary'ego Schwartza było to „fascynujące ćwiczenie ze znawstwa” malarstwa. Musiało ono uwzględnić geometrię stosowaną przez Rembrandta w kompozycjach, jego sposób malowania fragmentów twarzy – oczu, ust, nosa, jak i dukt jego pędzla i teksturę farby. (pap)

 

Fot. EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Bicie rekordu w spinningu rowerowym
Światełko do nieba 2018
Wielkie granie na Łasztowni
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy