niedziela, 18 lutego 2018.
Strona główna > Kultura > Przedostatni koncert. Mistrzowie w katedrze

Przedostatni koncert. Mistrzowie w katedrze

Przedostatni koncert. Mistrzowie w katedrze
Data publikacji: 2016-08-23 14:17
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 1110 149491

W katedrze pw. św. Jana Chrzciciela odbył się dziesiąty, przedostatni już koncert w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Minutą ciszy uczczono pamięć wojewody zachodniopomorskiego Piotra Jani, honorowego patrona festiwalu.

Tradycyjnie na festiwalowy koncert w kamieńskiej katedrze złożyła się cześć organowa i kameralna. 19 sierpnia za kontuarem barokowego króla instrumentów zasiadł doskonale znany kamieńskiej publiczności prof. Józef Serafin, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie (dzisiejszej Akademii Muzycznej), jeden z najwybitniejszych polskich organistów i postać dla Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim szczególna.

Profesor Serafin od ponad trzydziestu lat przewodniczy Radzie Artystycznej tej imprezy, będąc jej dyrektorem artystycznym. Jest też organistą, na kamieńskim festiwalu wystąpił po raz pierwszy w 1968 r. Występ ten stanowił nagrodę za zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie Organowym, który odbył się rok wcześniej w Warszawie. J. Serafin koncertował niemal w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii i Kazachstanie. Jest jurorem w wielu międzynarodowych konkursach organowych. 

Mistrz zaprezentował utwory: Dietricha Buxtehudego, Jana Sebastiana Bacha, Maxa Regera, którego setna rocznica przypadała w tym roku. Usłyszeliśmy także Marsz Es-dur, który skomponował Louis Alfred James Lefebure-Wely, XIX-wieczny francuski organista i kompozytor. Wykonanie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem licznie zgromadzonej w kamieńskiej świątyni publiczności.

W części kameralnej romańsko-gotycka katedra rozbrzmiała muzyką w wykonaniu bydgoskiego kwartetu smyczkowego „Arte Con Brio” z solistką – sopranistką Katarzyną Jaracz. Muzycy zaprezentowali m.in. utwory Marca-Antoine Charpentiera, J. S. Bacha, Georga Friedricha Haendla, Antonina Dvořáka i Césara Francka, wzbudzając owacje festiwalowej publiczności.

Tekst i fot. Błażej Bubnowicz

Przedostatni koncert. Mistrzowie w katedrze

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy