wtorek, 26 września 2017.
Strona główna > Kultura > Ostatnie filmy zamkowego lata

Ostatnie filmy zamkowego lata

Ostatnie filmy zamkowego lata
Data publikacji: 2016-08-29 08:10
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 103 151091
Ostatnie już dwa spotkania z Nocami Filmowymi czekają zamkową publiczność. Przez całe wakacje, na małym dziedzińcu prezentowane były filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane. Na koniec, we wtorek i w czwartek, ma być bardziej szczecińsko.

I tak, 30 sierpnia, we wtorek, na początek zaprezentowany zostanie teledysk do piosenki „Zły" grupy Konrad Pawicki& Band. Wideo czerpie z estetyki czarnego kryminału i jego późniejszych popkulturowych wariacji. Piosenka pełni rolę narracji spoza kadru. Wprowadzenie absurdu i fantastyki, czarno-biała stylistyka i podkreślenie wybranych elementów kolorem nawiązują  do tradycji kina noir. Po pokazie, zespół zagra piosenki ze swojej płyty. 

Później - kolejna projekcja. Tym razem będą to „Skrzynie Willego Beermanna" w reżyserii Adama Zadwornego. To historia śledztwa mającego rozwiązać zagadkę poniemieckiego „skarbu” odkrytego siedemdziesiąt lat po wojnie na szczecińskim Niebuszewie. W zamurowanej skrytce w kamienicy odnaleziono album ze zdjęciami, dokumenty, butelki wina rozlane w 1933 r., rodzinne pamiątki, metryki, rzeczy codziennego użytku, a nawet szparagi w puszce i krem Nivea, który przez siedem dekad nie zmienił barwy. W szpargałach są dokumenty rodziny Beermannów. Autor, przy pomocy występujących w filmie osób, krok po kroku odtwarza historię „ludzi z kufra”, aby dotrzeć do ich potomków i oddać im rodzinne pamiątki.

Początek - godz. 22, wstęp wolny.

Ostatni wieczór filmowy ma mieć odrobinę odmienny charakter. O godz. 21, rozpocznie się specjalny seans archiwalnego „Zamku Szczecińskiego" ze zdjęciami Witolda Chromińskiego i współczesnym komentarzem. Dokument powstał na podstawie trzech dokumentalnych taśm, nakręconych w latach 1958/1961 i odnalezionych w archiwum zamkowego kina w 2006 roku. Unikatową wartość stanowią ujęcia z pierwszego etapu powojennej rekonstrukcji zamku oraz zdjęcia ówczesnego centrum Szczecina -m.in. katedry przed odbudową, Konzerthausu przed powojenną rozbiórką czy prawie zrównanych z ziemią okolic placu Rodła.

Projekcja połączona zostanie ze zwiedzaniem zamkowych dziedzińców z Tomaszem Wieczorkiem, przewodnikiem i znawcą wszystkich tajemnic Zamku Książąt Pomorskich. Wstęp wolny.

(kas)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Elektryczny autobus w zajezdni
Wielkie latawce na niebie
Korki na Sczanieckiej
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje