sobota, 18 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Ogłoszono nominacje do Oscarów

Ogłoszono nominacje do Oscarów [FILM]

Ogłoszono nominacje do Oscarów
Data publikacji: 2016-01-14 17:06
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 1097 98567

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek nominacje do tegorocznych Oscarów w 24 kategoriach. Aż 12 nominacji zdobył western "Zjawa" (polski zwiastun zamieściliśmy na końcu tekstu), w tym w kategorii najlepszy film, reżyseria - dla Alejandro Inarritu i najlepszy aktor - dla Leonardo DiCaprio.

W najważniejszej kategorii najlepszy obraz nominowano w tym roku osiem filmów: "Zjawa", "Marsjanin", "Big Short", "Spotlight", "Mad Max: Na drodze gniewu", "Pokój", "Brooklyn" i "Most Szpiegów".

 Film "Zjawa", który zdobył najwięcej, bo aż 12 nominacji, to western oparty na faktach, w którym DiCaprio kreuje główną rolę trapera Hugh Glassa szukającego zemsty na kolegach, którzy pozostawili go bez pomocy po ataku niedźwiedzia. Obraz otrzymał w niedzielę Złoty Glob w najważniejszych kategoriach: najlepszy film dramatyczny, najlepsza reżysera - dla Alejandro Inarritu i najlepszy aktor - dla DiCaprio.

Aż 10 nominacji do Oscara uzyskał w tym roku film "Mad Max: Na drodze gniewu", w tym w kategorii najlepszy film i reżyseria - dla George'a Millera. Film stanowi czwartą część australijskiej serii zapoczątkowanej w 1979 r. Tytułowy Mad Max jest prześladowany przez demony przeszłości i uważa, że najlepszym sposobem na przeżycie jest samotna wędrówka po świecie.

Kolejnym faworytem Oscarów jest "Marsjanin", który uzyskał siedem nominacji, w tym w kategorii najlepszy film oraz najlepszy aktor - dla Matta Damona. To film z gatunku fantastyki. Damon gra w nim rolę astronauty pozostawionego bez pomocy na Czerwonej Planecie.

W tym roku emocje dla fanów polskiego kina są nieco mniejsze niż w roku ubiegłym, bo polski kandydat do Oscara "11 minut" Jerzego Skolimowskiego nie zakwalifikował się na listę dziewięciu filmów, spośród których członkowie Akademii nominowali w czwartek pięć w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. W ubiegłym roku Oscara w tej kategorii zdobyła "Ida" Pawła Pawlikowskiego.

Za faworyta w tej kategorii uznaje się poświęcony Holokaustowi film "Syn Szawła" Węgra Laszlo Nemesa. Obraz ten zdobył w niedzielę Złoty Glob za najlepszy film nieanglojęzyczny, a wcześniej Grand Prix festiwalu w Cannes w 2015 roku.

Poza "Synem Szawła" nominacje do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny zdobyły jeszcze: "W objęciach węża" (Kolumbia), "Mustang" (Francja), "Theeb" (Jordania) i "A War" (Dania).

Oto lista innych nominowanych w najważniejszych kategoriach:

Najlepszy reżyser: Adam McKay - "The Big Short"; George Miller - "Mad Max: Na drodze gniewu"; Alejandro Inarritu - "Zjawa"; Lenny Abrahamson - "Pokój"; Tom McCarthy - "Spotlight"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Cate Blanchett - "Carol"; Brie Larson - "Pokój"; Jennifer Lawrence - "Joy"; Charlotte Rampling - "45 Years"; Saoirse Ronan - "Brooklyn".

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Bryan Cranston - "Trumbo"; Matt Damon - "Marsjanin"; Leonardo DiCaprio - "Zjawa"; Michael Fassbender - "Steve Jobs" i Eddie Redmayne - "Dziewczyna z portretu".

Najlepsze zdjęcia: Ed Lachman - "Carol"; Robert Richardson - "Nienawistna ósemka"; John Seale - "Mad Max: Na drodze gniewu"; Roger Deakins - "Sicario" i Emmanuel Lubezki - "Zjawa".

88. gala wręczenia Oscarów odbędzie się w Los Angeles 28 lutego. (pap)

Fot. EPA/JUSTIN LANE

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi