środa, 22 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Muzyka w cysterskim Kołbaczu

Muzyka w cysterskim Kołbaczu

Muzyka w cysterskim Kołbaczu
Data publikacji: 2017-08-18 21:18
Wywietleń: 536 288838

W sobotę zaczyna się VIII Letni Festiwal Wędrowny „Na gotyckim szlaku”, organizowany jak co roku przez szczecińską Fundację Akademia Muzyki Dawnej. Zwyczajem festiwalu jest prezentowanie muzyki w gotyckich zabytkach Pomorza Zachodniego, poprzedzone ich zwiedzaniem przez publiczność, którą oprowadzają zawodowi historycy, przewodnicy i regionaliści. Zainteresowanym osobom ze Szczecina organizatorzy zapewniają odpłatny dojazd na koncerty.

Sobotni koncert inauguracyjny zaplanowano po raz kolejny (i słusznie!) w pocysterskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu (godz. 19). Wcześniej jednak (godz. 17) Michał Dębowski, historyk sztuki, odkrywca i tłumacz, oprowadzi po kościele Matki Boskiej Różańcowej w Wełtyniu, a godzinę później Radosław Palus ze Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki oprowadzi po zabytkach Kołbacza.

Kamienny kościół w Wełtyniu, wsi od 1212 r. należącej do cystersów kołackich, powstał w połowie XV w. Ma bardzo ciekawą sylwetę, wewnątrz zachowały się barokowy ołtarz i ambona, chrzcielnica oraz niezwykła rzadkość: gotyckie malowidła ścienne z początku XVI w., pokrywające prawie całą powierzchnię ścian, będące opowieścią o dziejach Zbawienia.

Opactwo cysterskie w Kołbaczu powstało w 1173 r., jest najstarszym i największym opactwem cysterskim na Pomorzu, ma status Pomnika Historii. Gotycki kościół zawiera ślady romańskie. Przepiękna jest m.in. fasada zachodnia ze słynną rozetą. Wizytę w Kołbaczu wzbogaci poczęstunek, przygotowany przez panie z Koła Gospodyń, oraz wystawa prac fotograficznych w Spichlerzu Sztuki.

O godz. 19 zacznie się w Kołbaczu koncert (wstęp wolny), zatytułowany „Alla Polacca – motywy polskie w twórczości Georga Ph. Telemanna”, barokowego kompozytora niemieckiego. Wykonawcy: Piotr Chrupek (altówka barokowa) i zespół Consortium Sedinum pod kierunkiem Urszuli Stawickiej.

Piotr Chrupek, jeden z najwybitniejszych altowiolistów polskich, stale współpracuje ze szczecińską Orkiestrą Fundacji Akademia Muzyki Dawnej. Współpracuje też m.in. z Wrocławską Orkiestrą Barokową i The English Baroque Solists Johna Eliota Gardinera.

Autokar dla osób ze Szczecina zainteresowanych koncertem odjedzie o godz. 16 z przystanku przy pl. Żołnierza Polskiego (między ulicami Farną i Mariacką). Powrót do Szczecina bezpośrednio po koncercie. Bilety na przejazd w obie strony kosztują 20 zł. Sprzedaż: www.famd.pl oraz w Republice Rozmaitości Fanaberia (Deptak Księcia Bogusława X 5 w Szczecinie).

(b.t.)

Fot. archiwum

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi