poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Muzyka nie tylko od święta

Muzyka nie tylko od święta

Muzyka nie tylko od święta
Data publikacji: 2016-12-16 12:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 1691 183580

Powstała pierwsza płyta Akademii Sztuki w Szczecinie. Nagrała ją Orkiestra Kameralna uczelni pod kierunkiem prof. Henryka Tritta. Muzykom towarzyszy chór, soliści i zaproszeni artyści.

Album, który ukaże się w styczniu, zapowiada się bardzo ciekawie. Obok dzieł XIX wiecznych klasyków, znalazły się na niej utwory kompozytorów współczesnych. Jest także szczeciński akcent - utwór Piotra Klimka, kompozytora i wykładowcy Akademii Sztuki.

Do nagrań płyty doszło z inicjatywy prof. Henryka Tritta, kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych w AS i dyrygenta Orkiestry Kameralnej. To on całość artystycznie przygotował i poprowadził.

- Chcielibyśmy, aby ta pierwsza płyta Akademii Sztuki w wykonaniu naszych studentów pod kierunkiem nauczycieli, służyła promocji uczelni - przyznał prof. Henryk Tritt. - W planach mamy jej oficjalną prezentację w przyszłym roku podczas koncertu w okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy.

Na płycie znalazły się: "Elegia" Piotra Czajkowskiego, "Serenada na smyczki" Carla Friedemanna z solowymi występami na skrzypcach: Maksem Dondalskim i Edytą Karpińską, na altówce Aleksandrą Bazan, na wiolonczeli Michałem Rudzińskim. Nagrano także "Andante" i "Allegro"  Michała Spisaka na skrzypce i orkiestrę kameralną z solistą Maksymem Dondalskim, asystentem profesora. Szczecinianie szczególnie chętnie wysłuchają "Kantaty o Duchu" Piotra Klimka. W utworze partię solową śpiewa sopranistka Barbara Tritt oraz brzmią mniej spotykane instrumenty: duduk, klawesyn, perkusja. Całość wzmacnia zespół smyczkowy i chór mieszany, który przygotowała prof. Barbara Halec.

Orkiestra Kameralna składająca się ze studentów AS istnieje od pięciu lat. Powstała z inicjatywy prof. Henryka Tritta, a swój pierwszy publiczny koncert dała w Filharmonii Szczecińskiej w lutym 2012 r. z okazji jubileuszu 60. urodzin profesora. Ten spontaniczny ruch studencki wpłynął na decyzję władz Wydziału Instrumentalnego i uczelni o ustanowieniu przedmiotu orkiestra kameralna. Zespół koncertuje regularnie na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, podczas Koncertów Niedzielnych. Występuje też z audycjami na uczelni oraz z koncertami na terenie województwa. Jak podkreśla prof. Tritt młodzi muzycy z pasją specjalizują się przede wszystkim w wykonywaniu muzyki XIX i XX w. oraz współczesnej.

Nagrania płyty dokonano w studiu Akademii Sztuki w maju i listopadzie br. w ramach projektu Wydziału Instrumentalnego AS. Skład graficzny i projekt okładki są dziełem Piotra Depty, studenta i asystenta grafiki AS.

Elżbieta KUBERA

Fot. Robert STACHNIK

 

Komentarze

ewa35
Piękna sprawa Tym powinni zyc mieszkancy miasta a nie awanturami politycznymi wszelkich partii. Mamy to co chcielismy, choc to co podbno chcielismy nie jest TYM -nawet do glowy nie przychdzilo czym onosie stało. ( to o polityce) Dobrze ze Mamy Akademie Sztuki i oby jak najwiecej "produktu" dla spolecznstwa w niej powstawalo Oczywiscie kupię te płyte
2016-12-17 13:24:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi