czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Kultura > Jak co roku

Jak co roku

Jak co roku
Data publikacji: 2016-01-08 11:55
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 210 89660

To już tradycja: co roku, na urodziny Tatiany Malinowskiej - Tyszkiewicz, jej Teatr Nie Ma przygotowuje premierę. Właściwie - przygotowują ją wspólnie, pani reżyser i jej aktorzy. W tym roku, na warsztat powędrowała klasyka, czyli „Dekameron" Boccaccia.

Słynne, skandalizujące dzieło dzieło literackie Giovanniego Boccaccia powstało w XIV wieku. Pierwszy raz drukiem ogłoszono je w 1470 roku. Niecałe sto lat później trafiło do indeksu ksiąg zakazanych. „Dekameron" to zbiór stu nowel, stanowiących opis obyczajów w epoce włoskiego Renesansu. Głównym motywem jest tu miłość - małżeńska, pozamałżeńska, zmysłowa i platoniczna. Opowieści o niej snuje grupa kilku osób, chroniących się przed zarazą i umilających sobie w ten sposób czas. Pod względem kompozycji, utwór Boccaccia nawiązuje do Księgi tysiąca i jednej nocy, gdzie opowiadania, mimo swojej autonomii, tworzą jedną całość.

Teatr Nie Ma, swoją wersję „Dekameronu", wyreżyserowaną przez jubilatkę Tatianę Malinowską - Tyszkiewicz pokaże 15 stycznia, w Akademickim Centrum Kultury. Wystąpią: Joanna Sadłowska
, Paula Niemczynowicz, 
Marta Jesswein
, Magda Zienko, 
Greta Wróbel, 
Adam Szarżanowicz, 
Piotr Wesołowski, 
Adrian Szkutnik, 
Artur Bartosiewicz
 i Michał Rybak. Muzyka to dzieło Sławka Flisa, scenografia - Natalii Wiśniewskiej a stroje - Krzysztofa Stępnia. Spektakl przeznaczony jest dla osób powyżej 18. roku życia.

Założony w 1999 roku Teatr Nie Ma to jedna z najlepszych teatralnych formacji niezależnych w Polsce. W dorobku ma wiele nagród z krajowych i międzynarodowych festiwali oraz kilkadziesiąt premier. Nie Ma to też jedyny teatr nieprofesjonalny w Szczecinie, który gra regularnie, ma stałą publiczność i w każdym sezonie wystawia porównywalną liczbę nowych przedstawień, co sceny instytucjonalne.©℗

(kas)

Na zdjęciu: W „Dekameronie" zobaczymy m.in. Paulę Niemczynowicz

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi