piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Filharmonia zaprasza na wtorek i środę [KONKURS]

Filharmonia zaprasza na wtorek i środę [KONKURS]

Filharmonia zaprasza na wtorek i środę [KONKURS]
Data publikacji: 2017-05-05 11:12
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 819 250334

Uwaga! Filharmonia Szczecińska odwołuje piątkowy koncert Wimme Saari, słynnego fińskiego pieśniarza sami. Godzi się więc zapowiedzieć koncerty w przyszłym tygodniu, wtorkowy (godz. 19) i środowy (godz. 19).

We wtorek z koncertem a cappella wystąpi estoński chór Collegium Musicale (filharmonia pisze, że „to najsłynniejszy muzyczny produkt eksportowy Estonii”). Chór założył śpiewak i dyrygent Endrik Üksvärav.

Zespół ma w swoim repertuarze pieśni od renesansowych po współczesne. Koniecznie trzeba go posłuchać, zwłaszcza że wykonuje utwory estońskie: Arvo Pärta, kompozytora wyjątkowo ciekawego, Veljo Tormisa i Erkii-Sven Tüüra.

Chór pochodzi z Tallina, gdzie koncertuje najczęściej. Śpiewa we Włoszech, Francji, Niemczech, Japonii i - jak pisze na swojej stronie internetowej – bardzo cieszy się z tego, że przyjeżdża właśnie do Szczecina. Collegium Musicale dwukrotnie było Chórem Roku w Estonii, a jego płyta „Peegel peeglis” z utworami Arvo Pärta została w 2012 r. uznana za najlepszy w Estonii album muzyki chóralnej.

W Szczecinie zespół wykona program wyjątkowy, na który złoży się cykl pieśni Veljo Tormisa, inspirowanych muzyką i poezją zapomnianych i ginących ludów, żyjących nad Bałtykiem między Litwą a Karelią. Takiej muzyki jeszcze w Szczecinie nie było!

W środę filharmonia zaprasza do  sali kameralnej na koncert duetu gitarowego Sedina Duo, czyli Justyny Sobczak i Błażeja Sudnikowicza. W programie: dwa utwory w aranżacji Sedina Duo, a mianowicie Johanna Sebastiana Bacha „Partita nr 2” i Claude’a Debussy’ego Suita „Masques et bergamasques”, następnie Jensa Marggrafa „Drei für zwei Gitarren” i Alberta Ginastery „Danzas argentinas” (arr. Duo Melis).

Justyna Sobczak studiowała w Akademii Muzycznej w Poznaniu i w katowickiej Akademii Muzycznej, jest laureatką nagród w konkursach organizowanych m.in. w Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Słowacji i Meksyku. Błażej Sudnikowicz, który pochodzi z Mirosławca, studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Marcina Dylli. Również i on jest laureatem międzynarodowych konkursów gitarowych w Austrii, Hiszpanii, we Włoszech itd. Grą na gitarze zainteresował go jego ojciec. Koniecznie trzeba dodać, że mistrzem Justyny Sobczak i Błażeja Sudnikowicza jest szczeciński nauczyciel gitarzystów, Piotr Pałac.

(b.t.)

UWAGA KONKURS! Dla naszych Czytelników  podwójne zaproszenie na koncert. Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać SMS-a na numer72601 z hasłem: kurier.filharmonia . Na SMS-y czekamy tylko dzisiaj (05 maja br.). Podwójne zaproszenia otrzyma pierwsza osoba, która najszybciej przyśle SMS-a tuż po godz. 13.30. Koszt SMS-a - 2,46 zł z VAT.

Komentarze

MM
Dla niektórych sama nazwa to luksus. Szato de jabol. A jeszcze jak się świeci albo jest w pazłotku to hajlajf.Carpaccio to buraki ze szczypiorem, jedzenie wiejskich biedaków ale jak brzmi: karpaczio. Tak jest - jak się nigdzie nie bywa, to sołtys jest królem a córka sołtysa - księżniczka, najpiękniejsza na świecie :-)
2017-05-07 09:57:05
Honorat
@ niklot. Błysnąłeś przenikliwością i dociekliwością Jaruna. Jasnowidz z Człuchowa po prostu. Jarun też patrząc w monitor wie, ile kto ma lat i ile groszy zarobił. Radziłbym wrócić do starego nicka, choć obecny czytany wspak brzmi interesująco. A wracając do Filharmonii, to uważam, że każdemu należy się odrobina luksusu, nawet mieszkańcom Szczecina.
2017-05-06 17:10:53
t.p
Małolat doczytaj i nie dyskutuj. Filharmonia z planszówką. To było w lutym. Leczysz tu swoje kompleksy i nieuctwo i to od dosyć dawna. Pamiętam jak wyśmiałeś Michała Anioła i Kaplicę Sykstyńską. Przestań się błaźnić.
2017-05-06 17:02:18
Honorat
@ taka prawda. "Prawda" nie gorączkuj się, bo ci finanse jeszcze bardziej nie będą się zgadzać. Używasz jako argumentów czyichś żartobliwych komentarzy pod innym artykułem o Filharmonii. Ty tak na poważnie? Jak już o czymś piszesz, to sprawdź przedtem: o cymbergaju była mowa w artykule o muzeum przełomów, a nie o Filharmonii. Jeżeli prezentujesz taką rzetelność w płaceniu podatków do budżetu miasta jaką przejawiasz w przeinaczaniu faktów, to ja gratuluję miastu. Gdybyś od czasu do czasu poszedł do biblioteki lub teatru a nawet filharmonii, to byś nabrał trochę kultury, a nie odpowiadał niegrzecznie na mój pierwszy komentarz. W końcu tu jest dział "Kuriera" o nazwie KULTURA. Chyba to do czegoś zobowiązuje?
2017-05-06 16:33:16
niklot
Honorat -małolat co to grosza w życiu nie zarobił, chętnie szata naszymi pieniędzmi. Rozdawał by na prawo i lewo. Sto milionów w tę czy tamtą stronę. Miasto zadłuża się i ciągle żyjemy z zaciągania kolejnych pożyczek. Nowa Filharmonia to luksu na które miasto nie stać. Inny przykład. Fryga-200tys. zł wyrzuconych na śmietnik. Jakoś cisza, że za bubel pieniądze wróciły do miejskiej kasy. Może Krzystek w końcu poczuje się gospodarzem i wyjaśni sprawę?!
2017-05-06 08:40:10
taka prawda
Gra w cymbergaja jest na równi z diskopolo - a taka gra odbyła się i była propagowana w filharmonii -więc nie warcz. "Honorat"- a kto sponsoruje budżet miasta? Pieniądze z nieba spadają ? Nie wysilaj się jak nie masz argumentów. Obrońca się znalazł. Niech nie szastają bezmyślnie, nie swoją forsą. Na stocznię zabrakło 90 mln. zł, - a na badziewie, niepotrzebne miastu -co widać, wydano 125 mln? Gdzie sens i gospodarność ?
2017-05-05 21:04:47
Honorat
@ taka prawda. "Prawda" byłaby zadowolona, gdyby w Filharmonii odbywały się koncerty discopolo, zapewne bardziej dochodowe. "Prawda" zna się też na finansach, bo wie ile kosztuje utrzymanie Filharmonii. Zapewne sponsoruje budżet miasta, bo z taką troską o nim się wypowiada.
2017-05-05 19:47:57
taka prawda
Wybudowali filharmonię za 125 milionów - tylko nie wiadomo po co? Ani tego nie można zburzyć, ani przerobić. Ot badziewie. Tylko koszty utrzymania idą w miliony! Takie snobistyczne, nieprzemyślane kaprysy kosztują i rujnują budżet miasta.
2017-05-05 12:14:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny