sobota, 16 grudnia 2017.
Strona główna > Kultura > Baltic Neopolis Virtuosi on tour

Baltic Neopolis Virtuosi on tour

Baltic Neopolis Virtuosi on tour
Data publikacji: 2017-08-01 22:41
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-01 22:41
Wywietleń: 1435 284431

Szczecińska Baltic Neopolis Orchestra w tym roku postanowiła potraktować swoją nazwę dosłownie. Od sierpnia do listopada muzycy zaplanowali cykl koncertów w państwach basenu Morza Bałtyckiego. Przedsmak cyklu będzie można poczuć już dzisiaj na koncercie w Trafostacji Sztuki.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że udało się nam zebrać tak zacne grono artystów - podkreśla Emilia Goch, dyrektor Baltic Neopolis Orchestra. - Chcemy zgłębiać Bałtyk i promować polską muzykę. Mimo że nie jest to łatwe, to dzięki uprzejmości gospodarzy drzwi do tych zagranicznych festiwali powoli się otwierają.

Cykl koncertów zostanie oficjalnie zainaugurowany 7 sierpnia w norweskim Bergen, gdzie zaprezentowane zostanie prawykonanie utworu Hikkimori szczecińskiego kompozytora Piotra Klimka. Jednak już dzisiaj Trafostacji Sztuki o godz. 19 odbędzie się koncert "Wielcy Koncertmistrzowie. Baltic Neopolis Virtuosi on tour" zapowiadający nowy międzynarodowy zespół stworzony specjalnie na potrzeby cyklu.

 - Po wielu latach prób udało nam się znaleźć wspólne terminy, z czego bardzo się cieszę - tłumaczy Bartłomiej Nizioł, koncertmistrz orkiestry Opery w Zurychu - To dla mnie ważne, że Baltic Neopolis promuje miasto i region, ale także muzykę, zwłaszcza tę polską muzykę, w krajach basenu Morza Bałtyckiego.

Głównym zadaniem zespołu jest promowanie muzyki nie tylko polskiej, ale też innych państw z basenu Morza Bałtyckiego. Baltic Neopolis Virtuosi składa się z członków Baltic Neopolis Orchestra, a także z solistów o międzynarodowej renomie, takich jak Radosław Pujanek, Andreas Lend czy Andriy Viytovych.

 - Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się wyruszyć z tą trasą w Polskę i odwiedzić kilka kluczowych miast. Na pewno chcielibyśmy gościć we Wrocławiu i Warszawie, a co do reszty jeszcze pomyślimy - dodaje dyrektor Baltic Neopolis Orchestra.

Adrian Kaleta

Na zdjęciu: Baltic Neopolis Virtuosi - międzynarodowy oktet smyczkowy - zagra cykl koncertów w państwach basenu Morza Bałtyckiego.

Fot. R.Kurzaj

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską