czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Kultura > Baltic Neopolis Virtuosi on tour

Baltic Neopolis Virtuosi on tour

Baltic Neopolis Virtuosi on tour
Data publikacji: 2017-08-01 22:41
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-01 22:41
Wywietleń: 1285 284431

Szczecińska Baltic Neopolis Orchestra w tym roku postanowiła potraktować swoją nazwę dosłownie. Od sierpnia do listopada muzycy zaplanowali cykl koncertów w państwach basenu Morza Bałtyckiego. Przedsmak cyklu będzie można poczuć już dzisiaj na koncercie w Trafostacji Sztuki.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że udało się nam zebrać tak zacne grono artystów - podkreśla Emilia Goch, dyrektor Baltic Neopolis Orchestra. - Chcemy zgłębiać Bałtyk i promować polską muzykę. Mimo że nie jest to łatwe, to dzięki uprzejmości gospodarzy drzwi do tych zagranicznych festiwali powoli się otwierają.

Cykl koncertów zostanie oficjalnie zainaugurowany 7 sierpnia w norweskim Bergen, gdzie zaprezentowane zostanie prawykonanie utworu Hikkimori szczecińskiego kompozytora Piotra Klimka. Jednak już dzisiaj Trafostacji Sztuki o godz. 19 odbędzie się koncert "Wielcy Koncertmistrzowie. Baltic Neopolis Virtuosi on tour" zapowiadający nowy międzynarodowy zespół stworzony specjalnie na potrzeby cyklu.

 - Po wielu latach prób udało nam się znaleźć wspólne terminy, z czego bardzo się cieszę - tłumaczy Bartłomiej Nizioł, koncertmistrz orkiestry Opery w Zurychu - To dla mnie ważne, że Baltic Neopolis promuje miasto i region, ale także muzykę, zwłaszcza tę polską muzykę, w krajach basenu Morza Bałtyckiego.

Głównym zadaniem zespołu jest promowanie muzyki nie tylko polskiej, ale też innych państw z basenu Morza Bałtyckiego. Baltic Neopolis Virtuosi składa się z członków Baltic Neopolis Orchestra, a także z solistów o międzynarodowej renomie, takich jak Radosław Pujanek, Andreas Lend czy Andriy Viytovych.

 - Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się wyruszyć z tą trasą w Polskę i odwiedzić kilka kluczowych miast. Na pewno chcielibyśmy gościć we Wrocławiu i Warszawie, a co do reszty jeszcze pomyślimy - dodaje dyrektor Baltic Neopolis Orchestra.

Adrian Kaleta

Na zdjęciu: Baltic Neopolis Virtuosi - międzynarodowy oktet smyczkowy - zagra cykl koncertów w państwach basenu Morza Bałtyckiego.

Fot. R.Kurzaj

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi