poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Kultura > Afrykańskie Walentynki

Afrykańskie Walentynki

Afrykańskie Walentynki
Data publikacji: 2016-02-12 18:28
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 1114 117646

Walentynkową randkę proponuje szczecinianom Muzeum Narodowe. Z okazji Walentynek instytucja przygotowała specjalną niespodziankę: niewielką ekspozycję przedmiotów ze zbiorów Działu Kultur Pozaeuropejskich. Uwaga: wystawa przeznaczona jest wyłącznie dla osób dorosłych.

- Wyjątkowość prezentowanych obiektów polega nie tylko na miłosnej symbolice i magii, ważny jest jeszcze fakt, że pokazywane są po raz pierwszy w historii kolekcji - zachęca Daniel Źródlewski, rzecznik muzeum. - Niezwykłe figury pochodzą z Nigerii i Nigru, są częścią tradycji ludu Hausa, niestety odchodzącej już w przeszłość. Tym samym dodajemy prezentacji jeszcze jeden walor – edukacyjny.

Zwiedzający zobaczą figurki pochodzące z Afryki. Gablota z nimi wystawiona będzie od piątku do następnej niedzieli na pierwszym piętrze muzealnego holu przy Wałach Chrobrego.

- W tradycyjnych społeczeństwach afrykańskich, zapewnienie sobie powodzenia w miłości jest zupełnie nieistotne wobec gwarancji płodności - tłumaczy Ewa Prądzyńska, kierownik Działu Kultur Pozaeuropejskich w szczecińskim muzeum. - Miłość rozumiana jako wzajemna fascynacja dwojga ludzi nigdy nie jest brana pod uwagę przy zawieraniu małżeństw. Podstawowym fundamentem małżeństwa nie jest bowiem związek pomiędzy dwiema jednostkami, ale porozumienie uzgodnione między dwiema rodzinami, czy grupami społecznymi. Małżonkowie, choć dzielą wspólne łoże, wiodą często zupełnie oddzielne życie. Tradycyjna obrzędowość, społeczne nakazy, przynależność do różnych grup odseparowują od siebie małżonków. Fundamentalnym celem małżeństwa jest prokreacja. Od niej zależy przyszłość rodziny, rodu, całej wspólnoty. Płodność kobiet symbolicznie wiąże się również z płodnością ziemi, kluczowym czynnikiem umożliwiającym egzystencję całej społeczności.

Afrykańskie eksponaty mają charakter erotyczny, dlatego też wystawa skierowana jest do osób dorosłych. Wszyscy z kolei, bez wiekowych ograniczeń mogą obejrzeć inne prezentacje w gmachu na Wałach Chrobrego: obrazy holenderskich mistrzów z kolekcji muzeum w Schwerinie, czyli „Nie tylko tulipany" (bardzo pozytywnie zrecenzował tę wystawę tygodnik „Polityka"), Magazyn Sztuki Dawnej czy interaktywne Miasto Nauki (do końca tygodnia bilet wstępu kosztuje tylko 5 złotych!).

(kas)

Na zdjęciu: Pochodzące z Afryki eksponaty od piątku oglądać można na specjalnej walentynkowej wystawie, przeznaczonej tylko dla dorosłych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi