Sobota, 27 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Adlojada w Szczecinie

Data publikacji: 16 marca 2018 r. 07:55
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:48
Adlojada w Szczecinie
 

W ramach festiwalu Kultury Żydowskiej Adlojada 2018 w piątek (16 marca) odbędzie się, w szczecińskim Teatrze Współczesnym, spotkanie z autorką sztuki „Feinweinblein. W starym radiu diabeł pali" - Weroniką Murek (spektakl o godz. 18, po nim, o godz. 19.30 - spotkanie), w sobotę klub Hormon (ul. Monte Cassino 6) zaprasza na koncert zespołu Dylan.pl (godz. 19). Również w sobotę - spektakl „Tworki" w Teatrze Polskim - o godz. 16. Gratką dla fanów Boba Dylana będzie też dyskusja wokół jego tomu „Duszny kraj", która rozpocznie się w sobotę o godz. 11 w Muzeum Narodowym w Szczecinie (Wały Chrobrego 3). W rozmowie weźmie udział m.in. Filip Łobodziński - autor przekładu. Dyskusję poprowadzi Sławomir Iwasiów.

W piątek odbędzie się, w Teatrze Współczesnym, spotkanie z autorką sztuki „Feinweinblein. W starym radiu diabeł pali" - Weroniką Murek. Wcześniej zostanie pokazany ten spektakl, a bilety można nabyć w okazyjnej cenie 12 zł, w ramach ogólnopolskiej akcji „Kultura dostępna".

Przypomnijmy, że wspomniany tekst otrzymał Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2015 i został uznany za jedną z najlepszych nowych, polskich sztuk dla teatru, napisaną przed debiutantkę. Mamy tu mikroświat prowincji, gdzie jedynym rekwizytem dającym bohaterom dostęp do „lepszego świata" jest odbiornik radiowy. Twórcy spektaklu tak o nim piszą: „W "Feinweinblein..." żydowska synagoga jest już tylko elementem scenografii odstawionej na bok, pustej, nieużywanej. Ludzie, którzy pozostali, a których spotkamy jako bohaterów dramatu, żyją niejako bez świadomości wydarzeń, które łączą się z tragiczną przeszłością. Wypowiadana przez Świetlicową kwestia: "Żeby wojna wróciła, żeby znów coś się działo", brzmi dotkliwie - oto sięgamy do świata prowincji, w którym instynkt przetrwania i własny interes jest silniejszy niż empatia".

Zespół Dylan.pl to akustyczny kwartet, który wykonuje utwory Dylana w języku polskim, oddając charakter bliski oryginałowi. Formacja tworzy własne aranżacje, często w klimacie nieco chuligańskim, podwórkowym, oddając ukłon w stronę amerykańskiej tradycji muzycznej. Dylan.pl poprzez swoją działalność rzuca nowe światło na twórczość legendarnego muzyka-poetę. Bezpłatne wejściówki na koncert zespołu - do odbioru od 12 marca 2018 w DK Słowianin (ul. Korzeniowskiego 5), w Muzeum Narodowym w Szczecinie-Muzeum Tradycji Regionalnych (ul. Staromłyńska 27) oraz w Secesja Cafe przy ul. Papieża Jana Pawła II 19/1.

Monodram „Tworki” z udziałem Marka Żerańskiego, w reżyserii Pawła Kamzy, będzie można obejrzeć na deskach szczecińskiego Teatru Polskiego. Spektakl powstał na podstawie książki „Tworki”. To najczęściej nagradzana powieść Marka Bieńczyka, laureata Literackiej Nagrody Nike 2012. Akcja tej powieści rozgrywa się w roku 1943 w podwarszawskich Tworkach. Jej bohaterowie to grupka dwudziestolatków, dziewcząt i chłopców, Polaków i Żydów, którzy pracują w pozostającym pod niemieckim zarządem szpitalu psychiatrycznym. Znajdują tu azyl, dający nadzieję na w miarę spokojne i godne przetrwanie okupacji. Wydaje się, że piekło okupacji hitlerowskiej ich nie dotyczy. Lecz ni stąd ni zowąd, po cichu i niezauważenie, znikają z kart powieści jej kolejni bohaterowie. Pozostają po nich tylko pożegnalne listy.  

Szczegółowe informacje dotyczące wszystkich wydarzeń w ramach festiwalu znajdują się na stronie internetowej: www.adlojada.muzeum.szczecin.pl

(KK), (MON)

Na zdjęciu: scena ze spektaklu „Feinweinblein. W starym radiu diabeł pali"

Fot. Piotr Nykowski 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Henryka
2018-03-16 11:30:26
Litości!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA