wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Kraj > Zbigniew Ziobro interweniuje ws. Magdaleny Żuk

Zbigniew Ziobro interweniuje ws. Magdaleny Żuk

Zbigniew Ziobro interweniuje ws. Magdaleny Żuk
Data publikacji: 2017-09-20 18:03
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-22 11:15
Wywietleń: 1164 293056

Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro interweniuje u władz Egiptu ws. śmierci Magdaleny Żuk – dowiedziała się PAP. W liście do tamtejszego prokuratora generalnego, Ziobro wnosi o szybkie przekazanie dokumentacji na temat zmarłej Polki.

"Egipscy i polscy prokuratorzy są to winni rodzinie zmarłej Polki. Leży to także w interesie władz Egiptu z uwagi na duży międzynarodowy rozgłos nadany w mediach tej sprawie" – napisał Ziobro w liście.

Śledztwo w sprawie Żuk zmarłej w niewyjaśnionych okolicznościach w kwietniu w egipskim szpitalu prowadzi zarówno egipska, jak i polska prokuratura. Po interwencji Ziobry, polski prokurator i patomorfolog, zostali dopuszczeni do udziału w sekcji jej zwłok, ale nie dostali wyników badań.

"Jeszcze w maju 2017 r. polscy prokuratorzy zwrócili się do prokuratury egipskiej z wnioskiem o udzielenie międzynarodowej pomocy prawnej, a w szczególności o przekazanie pełnej dokumentacji wyników sekcji zwłok zmarłej, badań specjalistycznych, a także dokumentacji medycznej Magdaleny Żuk ze szpitali w Port Ghalib i w Hurghadzie. Ponawiane wielokrotnie prośby polskiej prokuratury o te materiały pozostają bez odpowiedzi ze strony prokuratury w Egipcie. Dokumentacja, o której przekazanie polska prokuratura wnioskuje w ramach międzynarodowej pomocy prawnej, jest bardzo istotna, ponieważ warunkuje dalsze skuteczne prowadzenie śledztwa w Polsce" – zwraca uwagę Ziobro w liście.

"Mając na uwadze dobrą dotychczas współpracę egipsko-polską w sprawach karnych, uprzejmie proszę o podjęcie działań, których efektem będzie przekazanie do Polski w możliwie najkrótszym terminie wymienionej dokumentacji, dotyczącej zmarłej Magdaleny Żuk" – wnosi Ziobro. Powołuje się na deklaracje, które 10 maja złożył mu w rozmowie telefonicznej prokurator generalny Egiptu.

Polska prokuratura zgromadziła 10 tomów akt śledztwa, liczących po 200 stron i przesłuchała ponad 150 świadków. Ponadto – jak informowała Prokuratura Krajowa – "dokonano oględzin zabezpieczonych telefonów i laptopów, należących do Magdaleny Ż. i innych świadków, w tym jej partnera".

Pomimo przeprowadzenia sekcji zwłok w Egipcie, z udziałem przedstawicieli polskiej prokuratury, ponowną sekcję wykonano po sprowadzeniu ciała do Polski. Pobrano materiał biologiczny do badań histopatologicznych, genetycznych i toksykologicznych, który przekazano biegłym z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna.

"Zanim jednak biegli wydadzą kompleksową opinię, dotyczącą mechanizmu i przyczyn śmierci pokrzywdzonej, konieczne jest uzyskanie wszystkich dokumentów i protokołów z czynności przeprowadzonych na terenie Egiptu. Są one bowiem niezbędne biegłym do wydania kompleksowej opinii sądowo-lekarskiej" – pisała w komunikacie w połowie sierpnia Prokuratura Krajowa.

(pap)

Fot. Facebook

Komentarze

Dmuchac... juz na zimne
I niech ta Jej smierc, bedzie Powazna Przestroga dla innych... wybierajacych sie chocby na Wczasy - do Krajow Afrykanskich...!!
2017-09-22 10:59:20
Nie badzmy "Naiwni"
Chciec, domagac sie i rzadac - to My sobie w Polsce mozemy...??? U nich Rzadzi inny Swiat, inne Prawa i inne Zwyczaje... z ich Tradycjami polaczone i roznica wynosi kilkaset lat...!!!
2017-09-20 23:31:09
takie czasy
Szkoda dziewczyny, bo nikt nie zasługuje na śmierć w młodym wieku, ale ile takich naiwnych, głupiutkich, pustych dziewczątek, które lecą na kasę i myślą tylko o swoim wyglądzie wplątuje się w różne ciemne sprawy, a potem płacze. Najpierw imponuje im mięśniak z dyskoteki, potem jest szybkie dziecko, a potem jeszcze szybsze znalezienie ciamajdy, która będzie ją z przychówkiem utrzymywać - jakie to życiowe.
2017-09-20 20:08:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej