sobota, 18 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Wojsko przygotowuje ćwiczenia z oddziałami z USA

Wojsko przygotowuje ćwiczenia z oddziałami z USA

Wojsko przygotowuje ćwiczenia z oddziałami z USA
Data publikacji: 2017-01-30 13:21
Ostatnia aktualizacja: 2017-01-30 13:30
Wywietleń: 254 209352

Bison, Gepard, Dragon i Saber Guardian – to kryptonimy ćwiczeń wojskowych, w których uczestniczą lub mogą uczestniczyć rozmieszczani obecnie w Polsce żołnierze z USA razem z oddziałami polskimi. Przedstawiciele dowództw z obu państw pracują obecnie nad szczegółami.

Od początku roku do Polski przemieściły się pododdziały amerykańskiej pancernej brygadowej grupy bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team – ABCT). W najbliższych miesiącach do naszego kraju ma przybyć również pododdział śmigłowców z USA oraz wielonarodowa batalionowa grupa bojowa, której trzon również będą stanowili Amerykanie. Żołnierze z Polski i USA będą wspólnie prowadzić codzienne szkolenie, jak i uczestniczyć w ćwiczeniach wojskowych. Pierwsze amerykańskie pododdziały już biorą udział w pierwszym ćwiczeniu na terenie Polski.

Bison i Gepard

– Wspólne szkolenie jednostek Wojsk Lądowych z pododdziałami ABCT realizowane jest m.in. w trakcie trwającego ćwiczenia Bison Drawsko 2017, w którym uczestniczą polscy żołnierze z 12. Brygady Zmechanizowanej i 1. Brygady Pancernej oraz amerykańscy artylerzyści z 155-mm armatohaubicami M109 Paladin – poinformował rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Szczepan Głuszczak.

Ćwiczenie Bison-17 zainaugurowano na poligonie w Drawsku Pomorskim. Bierze w nim udział ok. 4,5 tys. żołnierzy m.in. z Polski, USA i Holandii – dowództwo wojsk lądowych tego państwa jest organizatorem tych manewrów, a głównym ćwiczącym jest holenderska 43. Brygada Zmechanizowana.

Ppłk Głuszczak poinformował, że "Amerykanie wezmą także udział w ćwiczeniu Gepard-17, gdzie szkolić się będą z pododdziałami 17. Brygady Zmechanizowanej". To ćwiczenie jest zaplanowane na marzec i odbędzie się na poligonie Żagań-Świętoszów.

Saber Guardian i Dragon

W planach jest także udział żołnierzy polskiej 17. BZ i amerykańskiej ABCT w ćwiczeniach poza granicami Polski, m.in. w Saber Guardian 2017, których organizatorem jest dowództwo sił lądowych USA w Europie. Głuszczak poinformował także, że prowadzone są rozmowy dotyczące udziału ABCT we wrześniowym ćwiczeniu Dragon-17. To największe ćwiczenie taktyczne z wojskami zaplanowane w Polsce w 2017 r. Jego organizatorem jest DGRSZ.

W kwietniu do Polski i państw bałtyckich mają przybyć wielonarodowe batalionowe grupy bojowe, co potwierdzono na warszawskim szczycie NATO w lipcu 2016 r. w Warszawie. Trzon oddziału w Polsce będą stanowić również Amerykanie, oprócz nich będą także żołnierze z Wielkiej Brytanii i Rumunii. Będą oni stacjonować głównie w Orzyszu i pobliskim Bemowie Piskim (Warmińsko-Mazurskie).

– Do wsparcia Batalionowej Grupy Bojowej NATO w zakresie szkolenia zostały wytypowane pododdziały 15. Brygady Zmechanizowanej. 15BZ jest w stałym kontakcie z przedstawicielami strony amerykańskiej. Sprawy dotyczące relacji między poszczególnymi komponentami narodowymi są jeszcze w trakcie ustaleń – powiedział rzecznik DGRSZ.

Polska zamierza wysłać kompanię czołgów do wielonarodowego batalionu na Łotwie, a także kompanię do Rumunii, gdzie NATO również zwiększa swoją obecność. Działania batalionów w Polsce i krajach bałtyckich będą koordynowane przez wielonarodowe dowództwo dywizji, które ma powstać w Elblągu (Warmińsko-Mazurskie).

* * * 

Licząca 3,5 tys. ludzi amerykańska pancerna brygadowa grupa bojowa (ABCT), która od początku stycznia przybywa do Polski, ma na wyposażeniu 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów M1A2 Abrams, 18 samobieżnych haubic kal. 155 mm Paladin, ponad 400 samochodów Humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley. Amerykańska brygada ma być obecna w Polsce i innych państwach regionu w sposób ciągły i rotacyjny. 

(pap)

Fot. Grzegorz Skurczyński

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi