niedziela, 19 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Witek o ustawie "Za życiem": 4 tysiące zł to pierwsza pomoc

Witek o ustawie "Za życiem": 4 tysiące zł to pierwsza pomoc

Witek o ustawie "Za życiem": 4 tysiące zł to pierwsza pomoc
Data publikacji: 2016-11-04 13:59
Ostatnia aktualizacja: 2016-11-07 12:22
Wywietleń: 109 167622

4 tysiące zł to nie są pieniądze za urodzenie dziecka niepełnosprawnego, to pierwsza pomoc i pierwszy krok w kompleksowym wsparciu - podkreśliła Elżbieta Witek, szefowa gabinetu premier Beaty Szydło. Sejm w piątek uchwalił ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem".

"4 tys. zł nie jest za urodzenie dziecka niepełnosprawnego, bo takie informacje już wczoraj słyszałam; 4 tys. zł to jest pierwsza pomoc i pierwszy krok, do tej pory żaden rząd nigdy nie przygotowywał kompleksowego wsparcia dla kobiet w ciąży, dla kobiet w ciąży z powikłaniami, a także dla rodzin, w których rodzi się dziecko niepełnosprawne" - powiedziała Witek dziennikarzom w Sejmie. 

Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", której projekt przygotował rząd, przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia ma być asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy. 

Witek była również pytana o propozycję posła PiS Piotra Uścińskiego, który w trakcie czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny ocenił, że w projekcie brakuje wsparcia dla kobiet, które są w ciąży powstałej w wyniku czynu zabronionego. 

Szefowa gabinetu premier podkreśliła, że nie popiera tej propozycji. "Nie jestem w stanie odpowiadać za wszystkie wypowiedzi moich kolegów" - dodała. 

Zgodnie z ustawą "Za życiem" do końca tego roku rząd ma przyjąć program kompleksowego wsparcia dla rodzin opracowany na podstawie odrębnych przepisów. W uchwalonej ustawie zapisano, że program będzie mógł być skierowany także do rodzin z dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności oraz orzeczeniem o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonych w przepisach. Programem objęte mają być także dzieci i młodzież posiadające opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. (pap)

Fot. PAP/Marcin Obara

Komentarze

Nie kazda... i nie kazdy... to PO-trafi ? ?
A najlepiej to jest zastanowic sie wczesniej - co gdzie z Kim i jak sie robi... by pozniej nie miec niepotrzebnych "zmartwien i klopotow"...!!
2016-11-07 12:00:10
Liczy sie ilosc.... a nie jakosc,
By tak Parfie jak i Katedry nie "PO-dupadly, to Proboszczom... PO-trzebne sa roznego rodzaju niezorientowane i zablakane tak "Owieczki jak i Baranki" rowniez i te "czarne" ! Inaczej Rzad bedzie zmuszony PO-sciagac Nam - Islamistow z Azji i Afryki ?? A ze do Europy i UE zwalaja sie ostatnio w setkach tysiecy...tak "drzwiami jak i oknami" to w tej materi nie ma juz dzis najmniejszego problemu ? Wystarczy tylko zglosic "za-PO-trzebowanie" do Pana Donalda czy Pani Angeli... a Oni juz reszte szybko "zalatwia" !!
2016-11-06 00:32:21
Nie do Wiary...
No to teraz tak "dzialania jak i PO-stepowania gwalcicielskie"... beda jeszcze "extra wspierane"... Finansowo !!
2016-11-05 23:23:53
Koszta PO-bierane z Podatkow...
A ile pozniej dalej maja dostac i Caritas-y.. w dalszych wyplatach i pomocach ??
2016-11-05 23:14:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi